| LoveYou2013 a întrebat:

Am o intrebare : am fost cu un baiat de doua ori, dar el si-a batut joc de mine (eu chiar l-am iubit si inca il mai iubesc), iar acum am incheiat legaturile si nici na mai vrut sa auda de mine.Eu am un prieten foarte bun pe care il cunosc de 7 ani si iesim afara.De vreo cateva zile tot ma pipaie, ma ia in brate, isi face mai multe griji pentru mine, iar ieri am vorbit cu el pe mess (am uitat sa mentionez ca el este cu o fata pe care nu o mai iubeste) si mi-a spus ca ma place, ca sunt mai draguta si speciala.Nu stiu cum sa reactionez pentru ca sunt un pic atrasa de el, dar inca il mai iubesc pe fostul si as dori mai mult sa raman prietena cu cel care ma place.Si am auzit ca vrea sa se desparta de respectiva fata si sa fie cu mine.Ce sa ii spun?

Răspuns Câştigător
| Rapafilă a răspuns:

Ai grija, nu actiona dupa cum iti dicteaza inima. In cazul in care ai putea sa te impaci cu baiatul pe care-l iubesti, iar tu deja ai acceptat initiativa acelui prieten, ai putea avea probleme serioase. Iti poate reprosa ca joci la dublu.In +, nu mi se pare normal sa simti fortat ceva pentru cineva.Nu cred ca nu poti sta singura o perioada cat sa se linisteasca apele. Ia o pauza, gandeste si vezi ce rezolva.Prietenului spune-i ca treci printr-o perioada zbuciumata si ai vrea sa fii singura, iar asta nu trebuie sa va afecteze relatia de prietenie. Si nu uita, o prietenie e muult mai important ca o dragoste, dragostea se pierde, prietenia dureaza.Mult spor!

6 răspunsuri:
| Alinaame a răspuns:

Poti sa ii spui ca inca nu ai trecut peste relatia cu fostul, si ca nu te poti implica intr-o alta relatie momentan. Daca totusi te hotarasti sa ii dai o sansa prietenului tau, gandeste-te ca dupa ce va veti desparti nu veti mai fi asa buni prieteni..parerea mea.

| LoveYou2013 explică:

Si-a batut joc de mine, adica a fost cu mine doar ca sa se distreze pe seama mea.

| SentimentalConsil a răspuns:

Tu vezi ce ai scris sau iti dai seama ce gandesti? cum adica si batut joc de tine?

| x3Ad a răspuns:

De ce să îi dai speranţe aiurea? Trebuie să îi spui să te mai lase o vreme în pace pentru că ţie încă nu ţi-a trecut iubirea faţă de fostul şi ai nevoie de timp. Dar, poate că... dacă ai fi cu tipul ăsta, l-ai uita pe fostul? Întreabă-ţi inima ce părere are, pe cine poate să iubească şi de cine se ataşează. Răspunsul trebuie tu să-l dai!

| lucigabi a răspuns:

Nu-i prea bine sa te combini cu vreun amic.sar putea sa nu mearga si iti strici relatia de amicitie

| Gabriel_Ciurcas_1993 a răspuns:

Faci cum vrei insa eu iti spun un sfat! Daca iti asculti capul va suferi inima si nu e corect! daca iti asculti inima posibil sa sufere tot inima, sau sa fie fericita, insa inima a ales ea se,, bucura,, de concetinte. sfatul meu ar fi sa iti asculti inima pentru ca in final daca inima ta a gresit tot ea va suferi. nu?