| anonim_4396 a întrebat:

Buna, TPU! Am o intrebare.
Eu am 18 ani, nu am avut niciodata un prieten.Nu am iesit niciodata in oras cu un baiat.
Colegele ma mai intreaba de ce nu am un prieten, mama ma intreaba, uneori, daca vreau sa am un prieten.Raspunsul meu este nu, de fiecare data.
Cateodata, cand ma simt atrasa de un baiat anume si incep sa ma gandesc la el, imediat ma simt vinovata, regret ca ma preocupa acea persoana si fac tot posibilul sa nu ma mai gandesc la acea persoana.Nu stiu de ce ma simt vinovata, simt ca nu trebuie sa simt ceva pentru cineva anume, nu imi place nici gandul ca simt ceva. Sincer, nici nu mi-ar placea sa stiu ca ma place cineva.Nu imi doresc.
Ce parere aveti despre aceasta situatie?

10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Eu cred ca tu iti cam impui sa nu-ti placa cineva si chiar nu vad motivul, fiecare are nevoie de putina dragoste in viata lor laughing

| ℓαυяα a răspuns:

Dacă toate prietenele au un iubit asta nu înseamnă ca e obligatoriu sa ai și tu. O sa ai când o sa îți doresti cu adevărat.

| RAY a răspuns:

Esti o raritate de fata, meriti respect, ai tot timp si pentru baieti

| Andreeush a răspuns:

Nu trebuie să ai un iubit doar pentru că vrea mama ta sau alte persoane.
Poate ai alte planuri și nu îți dorești o relație acum.
Toate la timpul lor, vei avea ocazia să fii cu cineva când va fi timpul potrivit.

| Donsavas a răspuns:

Înțeleg ce spui. În mintea ta s-a format probabil concepția ca nu e obligatoriu sa ai relații,ceea ce este adevărat. Exista persoane asexuale(nu fac sex,nu le preocupa) sau asociale(nu doresc sa socializeze,la tine poate fi vorba exclusiv de relații amoroase).
Din pacate, corpul nostru, daca este sănătos, ne cere asta deoarece sexul e un drog necesar in conditii de stres si procreea este o functie pe care o au toate animalele. Tu poti sa tii inhibi poftele astea, da cu asta te poate ajuta doar un psihiatru.
Cat despre problema ta psihologică, se discuta doar cu sexologul/psihoterapeutul asa ceva.

| Plato a răspuns:

Nu te obliga nimeni, care e problema?
Desi ai putea rata unele momente pe care mai tarziu nu prea le mai poti trai. Ma refer la o familie a ta, nu la puști si ratati. O relatie veridica in schimb, aduce multe impliniri.

| Rd79 a răspuns:

Pai tu trebuie sa te intrebi pe tine de ce. Adica, de ce nu vrei sa iti dai voie sa te indragostesti? Ce te retine?

| just4ubr2015 a răspuns:

Esti tanara traiesteti viata calatoreste fa-ti un iubit lasa ce zic altii gura lumii nu o astupa nici pamantul.viata e frumoasa merita traita alaturi de cineva care sa te merite

| CosminCD a răspuns:

Nu trebuie sa te simti vinovata in a fi indragostita. Cu siguranta, vei intalni baiatul de care te vei indragosti. Daca stopezi sentimentele nu te va ajuta cu nimic. Asa suntem creati! Incearca sa nu te intereseze nici ce spune `gura lumii`. Esti o eroina ca pana la 18 ani nu au avut pe nimeni si asta nu e rau. Te apreceiz! Dar sa nu stopezi mereu sentimentele tale. happy sUCCES!

| EleanorJane a răspuns:

Multumesc pentru raspunsuri!