| Magnific a întrebat:

am o intrebare mai prostuta. Deci daca cineva a lucrat 10 ani la o firma privata gen Constructi cu carte de muca.si firma respectiva a dat faliment. somajul de unde il primeste? de la stat sau de la firma respectiva? logic ganadind ca de la firma ar trebui primiti acei bani ca firma nu are legatura cu statul. dar cum ziceam firma a dat faliment. cum ramane?

Răspuns Câştigător
| Alexander21 a răspuns:

Nu ar ce sa iti dea firma bani.Tu ai cotizat la stat, si in caz de reducere de personal sau faliment, statul iti plateste somajul.Firma iti da doar in cazul in care se da ordonanta.Nu exista firma care sa nu aibe legatura cu statul,toti platesc impozite, inclusiv angajatul plateste si cotizeaza la somaj+impozit+CAS, etc.