| Anonymus20201988 a întrebat:

Am intrebare, cand faci contract cumpărare și vânzare am cumpărat o casa cu 175k euro, 125k am dat bani cash(negru) iar restul de 50k am livrat în cont la firma respectiva, deci poate dezvoltator sa ia bani cash și restul în banca ca să creadă statul ca luat 50k ca să nu plătească mai mult la stat, e vreo șmecherie?

19 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu.
Tu ai platit ca fraierul ("la negru") 125k, despre care n-ai nici o dovada.
Pentru a intra in posesia casei, ti se va cere din nou aceea suma, fiindca va lipsi din contabilitatea dezvoltatorului, respectiv din pretul casei.
Ia adio de la acei bani dati, nu le mai vedea urma!
Te-ai innegrit singur.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Niciun notar cu toate țiglele pe casa nu autentifica o asemenea tranzacție. Tranzacțiile se fac prin banca. Așa că ce spui tu acolo sunt doar tâmpenii.

| Anonymus20201988 explică (pentru suntserios):

De fata cu notar a fost deci nu e neapărat la banca

| suntserios a răspuns (pentru Anonymus20201988):

Nu exista așa ceva. E ilegal și niciun notar nu face asta

| Anonymus20201988 explică (pentru suntserios):

Nu înțelegi chiar a făcut acest lucru fata de mine

| suntserios a răspuns (pentru Anonymus20201988):

Wow, cate legi s-au incalcat acolo si tu le faci publice pe net happy

Ce fraier da 125k euro la negru? Lool.

Da, oricum nu cred ce scrii tu.

| Anonymus20201988 explică (pentru suntserios):

Cum crezi tu, de ce as minți?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Acu 3-4 luni erai in anul I la facultate
Pe urma ne-ai intrebt cum functioneaza o firma
acu 2 saptamani aveai deja firma
iar acu ai 125k euro cash pe care i-ai dat la negru unui evazionist de fata cu notarul.

Esti foarte credibil, scuzele mele.Eu prost ca nu cred.

| OldSoul a răspuns:

Da. Poate fi si varianta asta.
Se mai practica aceste "smecherii" deoarece platile cash sunt limitate la 50.000 de lei (daca tin bine minte), iar pentru a evita impozitarea venitului, si alte eventuale taxe, se face contractul pe o suma mult mai mica decat cea reala pentru a fi favorizat dezvoltatorul, si eventual, chiar cumparatorul...
Considerand ca casa chiar exista, si nu e la stadiul de proiect, riscurile sa ai de suferit pe baza acestei smecherii, sunt destul de scazute.
Dar daca e la stadiul de proiect sau inca in constructie, exista mult mai multe riscuri pe care ti le asumi, oricand dezvoltatorul isi poate declara falimentul, si tu sa ramai cu paguba.

| Anonymus20201988 explică (pentru OldSoul):

Dezvoltatorul n are treaba are bani căcălău, deci ma gândesc ca are el relatia cu notarul de a putut face asta și nu înțeleg de ce e limita la cash pana în 50.000 lei.

| OldSoul a răspuns (pentru Anonymus20201988):

Limita la cash a fost impusa pentru a scadea evaziunea fiscala.
Astfel toate tranzactiile sunt mai usor de monitorizat si Anaf-ul are acces mult mai usor la ele.
Cat despre chestia cu notarul. Ceea ce ati facut acolo este ilegal, acel act nu are acoperire.

| johnnny123 a răspuns:

Tu până la urmă ce vrei să faci? Să înveți de pe TPU cum se face evaziune fiscală în domeniul imobiliar?

| Anonymus20201988 explică (pentru johnnny123):

Pai nu e ceva nou nulti fac asa și de ce nu sunt prinși

| johnnny123 a răspuns (pentru Anonymus20201988):

Păi dacă ești atât de specialist și știi tu sigur că nu sunt prinși, de ce mai cauți informații pe TPU?

| gabicoo a răspuns:

Postarea ta este din categoria: Nu vând nimic dar postez ca să mă laud!
În postările anterioare întrebai cum să-ți faci firma de imobiliare, apoi tocmai ți-ai făcut-o, iar azi tocmai ți-ai luat ditamai locuința - de fapt ești muritor de foame dar de dat mare te dai. Fără număărrrrrrrr. Se știe.

| Anonymus20201988 explică (pentru gabicoo):

Cu ce ma laud doar întreb, plus nu poți da cu părere despre mine dacă nu ma cunoști bosule...

| Simpatic a răspuns (pentru Anonymus20201988):

Pai se numeste lauda in momentul in care spui ca ai ceva si de fapt nu ai
sau cand spui ca ai ceva doar pentru a etala bogatia sau pur si simplu pentru a face misto de altii

Exemplu mi-am luat ultimul model de ASTON MARTIN... lego laughing

| siriusblack98 a răspuns:

Tu esti baiatul care vrea sa construiasca si sa vanda case daca imi amintesc eu bine care nu stie daca sa isi faca PFA sau SRL. Ce nu imi iese mie la socoteala, tu daca ai sute de mii de euro pe mana, de ce stai pe TPU sa ceri sfaturi de la unii care nu au si nu se ocupa cu imobiliare? Nu se presupune ca la "valoarea" ta roiesc in jurul tau zeci de oameni cu diverse cunostinte in domeniu? Avocati, contabili, notari, agenti imobiliari etc. Ca in 11 din 10 cazuri, o astfel de persoana cum dai de inteles ca esti, nu pierde vremea intreband oameni simpli despre cum sa isi gestioneze investitiile imobiliare. Daca esti si ai ceea ce spui, angajeaza-ti un avocat ca e mai in masura sa te sfatuiasca, inclusiv despre evaziunea fiscala pe care vrei sa o faci.

| KovacsB a răspuns:

Si daca dezvoltatorul intra in faliment sau vinde apartamentul de 3 ori cum s-a intamplat recent, cati bani crezi ca vei recupera vreodata? De cei in negru poti sa uiti si de aceea nimeni intreg la cap nu o sa plateasca ceva la negru.