| ioanadragalasa a întrebat:

Am o mare problema! Duminica plec in tabara si in cea de vara trecuta am plans(nu stiu prea bine dc) si m-am facut de rusine.Ce sa fac ca sa nu o mai dau in bara din nou? NU radeti de mine si dati-mi sfaturi serioase va rog.Dau funda.(scuzati categoria nu am stiut unde sa pun intrebarea)

7 răspunsuri:
| 93Anna93 a răspuns:

In primul rand cati ani ai(daca esti mai mica e normal sa plangi cand pleci de acasa)? Daca ai plans pentru ca iti era doar de acasa sau pentru ca cineva a fost rautacios cu tine, incearca sa te gandesti ca te vei intoarce repede acasa si ca pana te intorci, trebuie sa iti umpli timpul cu ceva. Incearca sa iti faci prieteni si sa te distrezi, ca sa ai ce le povesti parintilor si prietenilor cand te vei intoarce acasa. Nu lasa pe nimeni sa te supere si daca te supara, nu mai sta cu persoana respectiva.

| ioanadragalasa explică (pentru 93Anna93):

NU sunt mica.Asta e problema.Am deja 13 ani.

| 93Anna93 a răspuns (pentru ioanadragalasa):

Totusi e normal sa iti fie dor sau greu departe de casa si sa iti vina sa plangi.Incearca sa te stapanesti. Daca vezi ca iti vine sa plangi si nu te poti stapani, du-te undeva unde nu te poate vedea nimeni, in felul asta nu te vei simti rusinata. O sa fie bine! Gandeste-te la cat de bine te vei distra! Si incearca sa stai mereu cu fete cu care ai ce discuta sau ai ce face si in felul asta o sa uiti de dor.De fiecare data cand ti se face dor incearca sa te gandesti ca mai sunt cateva zile si te vei duce acasa. Nu te inchide in tine si incearca sa te distrzi. Pana la urma pentru asta se duc copiii/adolescentii in tabara(ca sa isi faca prieteni noi si ca sa se distreze).

| ioanadragalasa explică (pentru 93Anna93):

U cati ani ai?

| 93Anna93 a răspuns (pentru ioanadragalasa):

| Zizzou a răspuns:

Nu iti face probleme in legatura cu categorie, hai sa lamurim aceasta problema. Un mic AS ar fi de ce ai plans [dorul de casa, poate ti-a fost rusine etc.] Trebuie sa-ti stapanesti sentimentele si gandeste-te ca totul e bine. Incearca sa stai cu prietenii sa mai razi, sa te bucuri putin. Bafta!

| Daliaaa a răspuns:

Pai uite un sfat avand in vedere ca nu sti de ce ai plans anul trecut, incearca sa te distrezi cat se poate si fi tu insati, daca te simti bine nu ai de ce sa te faci de ras, sper ca ti-am fost de ajutor. Have Fun!