| anonim_4396 a întrebat:

am o prietena de cand eram mica. Ne-am inteles tot timpul bine, chiar daca ea e mai putin vorbareata, nu e usor de impresionat si alte lucruri din astea. Acum 4 ani cand am intrat la licee diferite, relatia noastra a devenit mai rece, in sensul ca vorbeam in continuare, dar foarte putin, pe mess "cf? ce ai mai facut? si alte chestii din astea marunte".
Ma ajutat cand am avut nevoie cam tot timpul, nu pot sa ma plang, chiar daca v-am zis, felul ei e sa fie mai rece asa. Deci, cum spuneam, de cand a intrat la liceu, si-a facut pe acolo alte prietene iar eu am trecut pe loc secund ca sa zic asa. Adica mai mult cu ele iesea in oras, era si normal intr-un fel sa se vada cu ele pentru ca stand zi de zi in aceeasi clasa si fiind prietene e normal sa te apropii de acele persoane.
Intrebarea mea este, cum as putea sa o recastig? Adica daca eu nu o sun ea nu ma suna, dar pe mess, recunosc, cand vorbim, cel mai des ma abordeaza ea(dar aceleasi intrebari: buna, cf, eu ies, pa). Cuma s putea sa fac sa fim din nou apropiate, data fiind firea ei mai rece?

2 răspunsuri:
| soul2soull a răspuns:

Am intalnit persoane de genu asta sunt genul de persoane care isi ascund sentimentele si slabiciunile din diferite motive.
Eu as incerca o abordare directa fata eu tin la tine am tinut de cand te cunosc vreau sa fiu cu tine in continuare ce zici...

| gabi11000 a răspuns:

Da e o situatie mai dificila dar daca chiar ati doresti sati recastigi prietena n-are cum sa nu mearga, deci hai sa-ti spun:
1) Vorbeste cu ea si incerca sa razi la glumele ei chiar daca nu-s asa de amuzante.
2) Cand vrei sa o suni abordeazo direct de genu hai ma fata numai vorbim si noi de baieti chestii.
3) Faceti amandoua lucruri pe care le faceti inainte cand erati prietene.
4) Pe mess cand ati raspunde asa cum ai spus tu nu te lasa asa de usor chiar daca e o fire rece intreab-o dc iese ca nu tio da cu parul intreab-o lucruri ca sa uite ca vrea sa iasa de pe mess.
5) Ati vei da seama singura ca lucrurile au revenit la normal cum vei respecta planu asta. Daca te-am ajutat te rog funda. big grin