| anonim_4396 a întrebat:

De multa vreme mi-am pus aceasta intrebare, "Oare ma place,sau doar am fost un simplu mijloc de 'refacere' pentru sufletul lui?"
Va rog sa ma ajutati,vreau sa stiu daca sa mai continui aceasta asa zisa relatie de prietenie cu el ori sa nu mai ne vorbim niciodata.
Totul a inceput in vara(prin august),ne-am cunoscut daca pot zice asa pe un joc,eu aveam probleme cu acesta si daca tot eram dispusi sa ne cunoastem,l-am intrebat daca vrea sa-mi dea facebook-ul lui.A fost de acord,acolo ne-am spus cate ceva despre noi,si mi-a cerut o poza cu mine,deoarece nu aveam nici una pe profil...i-am spu ca-i dau,a asteptat putin ce-i drept,apoi ca si bonus,pentru ca il facusem sa astepte atata,i-am spus ca-i dau si adresa mea de mess,nu a spus nu,i-am aratat si poza,a zis ca-s draguta,am vorbit,ba chiar pe fb,am uitat sa mentionez,i-am spus povestea mea,am mai vorbit etc,etc.
La scurt timp incepuse sa devina destul de impulsiv si agitat prin simplul fapt ca nu-i raspunsese la mesaj,deoarece nu-l vazusem,si cum jocul imi mergea ca naiba nu putea vb cu el si s-a cam suparat,dar si-a revenit dupa ce i-am spus care era treaba.
Cu timpul devenise chiar foarte protector si grijuliu cu mine,ba chiar,mai tarziu si gelos cand spuneam ceva de vreun baiat.
Vorbeam in fiecare seara,nu ca acum nu mai vorbim aproape la fel,dar o sa ajung si acolo; stia ca treceam printr-o perioada mai grea (si el trecea,nu stiu sigur cand,dar se despartise de iubita lui,in prezent nu mai are),ma certa daca nu mancam, sau daca mai stiu eu ce faceam, intr-o seara cam pe la 23 fara,ba chiar s-a luat rau de mine si m-a trimis sa mananc.
Imi cerea poze cu mine tot mai des,eu ziceam ca fac,dar aparea nu stiu ce si nu mai faceam,stiam cand se supara,desi el nega,dar ii trece.
La un moment dat,intr-o seara cand am intrat sa vad ce face,am vazut ca intrase mai devreme si cum ca nu poate intra,si daca vreau sa-i las numarul meu de telefon,sa-i dau un mesaj cand intru etc.,normal nu am facut asta din start,in seara urmatoare l-am intrebat daca a zis ca vrea sa-i dau nr meu de tel, a spus da, si mi l-a dat si el pe al lui.Peste ceva timp mi-a spus sa-l sun,fiind ca el nu mai avea cu ce,(nu suntem in aceeasi retea),l-am sunat cum mi-a zis, pe la 11, el inca dormea,mi-am cerut scuze, pentru ca nu stiam ca inca isi mai facea somnicul de frumusete, a zis ca nu-i nimic ca oricum era tarziu si trebuia sa plece la antrenament si cam atat.
Seara a inceput cu ce voce frumoasa ai si chiestii dastea...eu normal ca l-am complimentat la randul meu am mai vorbit,ce nu-mi mai amintesc,ca na era de mult,prin august spre septembrie cam asa. Avusesem o perioada cand vorbeam destul de des si ma suna el.
Si a mai fost o faza cand incepuse asa dintr-o data,de la simplul fapt ca si eu tampita nu stiu ce a fost in capul meu,si mi cam rusine sa o spun,da n-am ce face ca vreau sa stiu de fapt daca mai simte ceva sau nu,ca m-am dus sa-mi fac un dus si ca uitasem sa-mi iau prosop si haine de schimb,si sa vedeti ce imaginatie bogata a avut,a spus ceva de genu pe mess "Daca eram acolo si sareai pe mine" si incetul cu incetul incepusem sa ma bag si eu in jocul lui,si nu s-a intamplat numai o data ci de mai multe ori, si de fiecare data cand aveam ceva pe suflet ii spuneam lui, dar nu asa de nebuna el insista sa-i zic.Ma asculta,imi mai dadea si sfaturi.
Si asa am vorbit noapte de noapte unul cu altul fara sa avem vreo pauza timp de cateva luni,ca dupa nu stiu ce s-a intamplat cu el de la baiatul dulce,gelos si grijuliu,caruia ii spuneam orice si care ma consola,avea grija de mine,imi cerea tot timpul poze (ultima data cand i-am aratat o poza mi-a zis ceva de genu "Uiii ce frumoasa esti, sa mai faci poze din astea, mai ai...Hai te rog,mai arata-mi una si atat ),a devenit,parca indiferent,nu ca acum nu mai insista cand am ceva pe suflet,dar simt indiferenta aia,si cat de rece e cu mine,acum intr-o seara iar incpuse cu chiestii din astea "hot" ca-sa zic asa (dar nu chiar asa cum le zicea inainte >:"),si dupa iar stop pauza,iar a devenit rece,si in uneori simteam si eu ca parca nu mai am chef sa discut cu el dinsimplul fapt ca devenise parca egoist,si sa nu credeti ca doar el ma consolat,doar am vrut sa il pun pe el in lumina,de multe ori eram trista din simplul fapt ca era si el si incercam sa-l ajut pe cat posibil sa treaca peste cu tot ce-mi statea in putinta,si nu l-am as doar pe plan sentimental,am incercat sa-l ajut si cu alt ceva da n-am reusit,si parca incepuse sa devina tot mai distant si mai rece.
Am omis multe lucruri da ajunge atat ca deja cred ca v-am plictisit pe cei care o sa cititi,sper,aceasta poveste.
Si la ce voiam sa ajun...ei bine eu acum in ultimele luni aproape de cand a inceput sa devina tot mai distant si mai rece am inceput sa-l plac,ba chiar foarte tare,si nu pentru felul lui de a arata(nu pot zice e destul de dragut),ci prin simplul fapt ca a avut acel ceva care ma "fermecat",adica prin comportamentul lui,si chiar daca acum nu mai vorbim la telefon si nu ne mai trimitem mesaje,si nu mai vorbim chiar atat de des pe mess sau facebook,eu tot tin la el,si tare mult as vrea sa-i spun asta,sa-i spun ca-l iubesc din tot sufletul meu,dar nu stiu cum,si nici nu am curajul necesar deoarece mi-e teama sa nu-l pierd.
Voi ce credeti ar trebui sa-i sun si sa zicem ca in caz ca va vrea sa intrerupa toate legaturile cu mine (doamne da-i sa nu se intample asta),sa-l las in pace,sau mai bine sa las lucrurile asa cum sunt,si poate la un moment dat,cand voi realiza ca nu mai simt nimic pentru el sa intrerup chiar eu legaturile?
Ce parere aveti?
Stiu ca e lunga povestioara mea,dar va rog din suflet cititi-o si ajutati-ma, sfatuiti-ma! crying
Va multumesc, orice sfat mi-ati da! sad (-a da de stiut...el are 16 ani, iar eu 14 ani) :*

Răspuns Câştigător
| PsychologistT a răspuns:

Se intampla dese ori sa te atasezi de o persoana pe care o cunosti virtual.
Nu conteaza neaparat fizicul, daca are acel ceva ce te atrage, asta poate face totul.
Mai bine vorbeste deschis cu el, zi-i ce ai pe suflet. Intreaba-l de ce v-ati distantat asa cand voi imparteati totul prin vorbe.

| stefy4tfg7yn a răspuns (pentru PsychologistT):

Multumesc de comentariu!
Asi vrea sa vorbesc deschis cu el,ba chiar pana sa devina asa de rece si distant,imi planificam sa vorbim despre acest subiect,insa dupa toate astea mi-a fost cu mult mai teama,deoarece acum il pot pierde din prima la cum se poarta cu mine acum,si nu as vrea asta,m-am atasat prea mult de el si tocmai am mai trecut din nou printr-o perioada proasta,pentru ai mai putea suporta decizia.
Sunt complet derutata, mai ales ca am mai vorbit asa la misto ca sa zic de iubi/iubita si tocmai cu ceva timp in urma refuzase o fata, oare a fost din cauza mea, pentru ca poate mai tine la mine sau prin simplul fapt ca pur si simplu nu vrea sa aiba o relatie cu ea.
Nu stiu ce sa cred.
Mai iti poti da cu parerea si aici, te rog. sad

| PsychologistT a răspuns (pentru stefy4tfg7yn):

E o perioada mai proasta din viata ta, cum cu totii le avem, dar o sa treaca.
Incearca sa ai o activitate, sa nu ai timp sa te gandesti asa mult la tot ce ti se intampla.
Aici treaba cu fata aia pot fi ambele variante la care te-ai referit si tu, inca nu stii ce e in mintea lui, dar afla singura de la el.

11 răspunsuri:
| stefy4tfg7yn a răspuns:

Am uitat sa scriu ca dau fundita celui mai bun comentariu cu un sfat (si va rog cat mai repede simt ca-l pierd worried ). :*

| Herea_Mihai_1994 a răspuns:

Eu zic sa ii spui lui tot cea ce simti fata de el

| stefy4tfg7yn a răspuns (pentru Herea_Mihai_1994):

I-asi spune,da acum vrei sa vezi o coincidenta si mai bizara,am citit o intrebare in timp ce ma uitam printre cateva ca sa raspund, si sa vezi ce scria, da nu mai stiu chiar tot, si era utilizator anonim "Sunt baiat, am 17 ani...de aici nu pre mai stiu exact cum a mai scris el,dar a spus ca s-a imprietenit cu o fata si ca la inceput totul era funny si misterios, dar dupa cateva zile a inceput sa se plictiseasca si ca vrea sa"scape" de ea, si i-am dat chiar eu un sfat, oare era vorba chiar despre mine ca mare coincidenta e si sa dau chiar eu de intrebare, sau chiar el era si vrea sa nu mai vorbib pentru ca zice el ca il place si nu mai are chef sa ste sa vormeasca cu ea?
Prea mare coincidenta ce zici?

| Herea_Mihai_1994 a răspuns (pentru stefy4tfg7yn):

Da e coincidenta cam mare dar vb cu el asa e cel mai bine.

| stefy4tfg7yn a răspuns (pentru Herea_Mihai_1994):

Ok! Multumesc! Acum ce-o fi o fi si gata, ca m-am saturat sa ignor toti baietii din cauza lui, o sa creada ca-s egoista. sad

| Herea_Mihai_1994 a răspuns (pentru stefy4tfg7yn):

Ok fa cea ce simti daca vrei lasa-mi adresa de facebook sa mai vorbim.

| stefy4tfg7yn a răspuns (pentru Herea_Mihai_1994):

Bine! Multumesc ca vrei sa ma ajuti!

https://www.facebook.com/oprisor.stefania

| Herea_Mihai_1994 a răspuns (pentru stefy4tfg7yn):

Poti sa imi dai u cerere ca pe mine nu ma lasa :(daca vrei https://www.facebook.com/#!/mihai.herea.5

| stefy4tfg7yn a răspuns (pentru Herea_Mihai_1994):

Trimite-mi un mesaj pe fb cand esti disponibil, te rog, nu vreau sa te deranjez.
(-de obicei pe mine ma poti gasi cam de la 20-20 si ceva, pana pe la 22, sau chiar 12, depinde cat de obosita sunt, sau daca am ceva de facut)batting eyelashes