| Pysykutzza a întrebat:

Buna TPU am o problema ca orice alt adolescent cu parintii mei ideea este ca sunt foarte protectivi si inteleg acest lucru ca ma iubesc si imi vor binele dar de multe ori exagereaza si ma deranjeaza faptul ca nu au incredere in mine nu stiu cum sa-i fac sa imi dea mai multa libertate nu exagerez dar 1 ora pe saptamana afara suna absurd nu credeti? Va rog ajutati-ma sa-i fac sa aiba incredere in mine nu stiu nu sunt genul de fata care cand iese afara umbla pe eu stiu unde. Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Leutzbv a răspuns:

Buna. Incerc sa te inteleg pentru ca si eu am fost ca tine. Diferenta este ca eu sunt baiat si la mine era mai usor..parca. Si mama mea era stricta dar eu fiind incapatanat nu prea o ascultam. Cand eram eu copil vremurile erau altfel. Chiar asa este! Probabil ca ai auzit de multe ori expresia asta, dar asta este adevarul! In ziua de azi se intampla multe lucruri rele si de obicei, atunci cand ai o fata iti este teama sa nu dea de "gustul" baietilor prea devreme. Din cauza asta cei mai multi parinti cauta sa-si fereasca copiii. Eu am o fata de 9 ani jumate' si incerc sa-i explic si sa o feresc, cat de mult pot eu, de la orice necaza pe care l-ar putea avea. De cele mai multe ori, restrictiile acestea sunt din cauza imoralitatii de se intampla peste tot. Nu cred ca ar trebui sa-ti faci prea multe griji din cauza ca ai tai incearca sa te fereasca sau sa te protejeze. Trebuie sa vorbesti cu ei, sa le spui parerea ta, sa vezi exact de ce nu te lasa mai mult de 1 ora pe sapt afar... Poate ca vor sa fi atenta la scoala si sa inveti mai mult!? Dar daca ar fi sa-ti dau sfatul meu, acesta ar fi sa asculti de ai tai pentru ca vei vedea intr-o zi ca s-a ales un lucru bun de tine. Daca te-ar lasa liberea sa faci ce vrei tu, ar fi un semn de intrebare din partea mea, dar daca tu zici ca realizezi ca ei te iubesc, atunci asta este un lucru bun. Si, nu ai spus catzi ani ai... Poate era mai usor sa trag o concluzie. Succes!

| Leutzbv a răspuns (pentru Leutzbv):

Multumesc pentru funda dar sper ca te-a ajutat cu ceva raspunsul meu!

7 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Ai niste parinti exagerat de protectori, poate daca le ai dovedi ca pot avea incredere in tine, te-ar lasa mai mult pe afara

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-le ce te deranjeaza

| Șurubelniță a răspuns:

Pai in primul rand trebuie sa te gandesti daca nu cumva tu ai gresit cu ceva din moment ce nu au incredere in tine.
Adica totusi, din moment ce nu au incredere in tine, inseamna ca au si motive intemeiate ca sa faca asta.

| MenταLµ a răspuns:

E bine, lasa-i sa te protejeze. Da daca vrei asa multa libertate zile ca nu mai vrei sa fie asa de protectivi si ca vrei sa nu mai exagereze asa mult.

| KimEunJung a răspuns:

Trebuie sa faci consiliu de familie si spune-le ca te deranjeaza si explica-le ca pot avea incredere in tine si intreabai de ce sunt asa de protectori. Succes!

| RamonaS a răspuns:

The same story laughing...macar ai mei au inceput sa ma inteleaga, cred thinking totusi si pe mine ma deranjeaza cand nu au incredere in mine si cand nu-mi ofera acea doza de libertate de care orice adoloescent are nevoie sigh in fine, nu stiu daca poti face ceva sa le castigi increderea cred ca problema asta se va rezolva de la sine dar sper sa nu fie prea tarziu, pentru ca perioada asta din viata noastra e cea mai importanta si sunt de parere ca nu trebuie irosita, trebuie traita big grin