| AlexAL275 a întrebat:

Am o problemă cu învățarea și memorarea anumitor lucruri. Să încep cu începutul. Am 15 ani, sunt la liceu și parcă îmi este frică să învăț. Este o chestiune foarte enervantă, dar cred că frica asta are legătură cu plictiseala și cu neputința memorării repede și eficiente. Acum la liceu am constatat că nu mai știu nimic din ce am învățat în generală și că îmi este greu să învăț orice. Acum cred că unele persoane vor spune că ce am învățat în generală nu este important, dar pentru mine este. Sunt și leneș și nu prea am încredere în mine, nu am nici prea mulți prieteni din cauza izolării mele. Când eram mai mic, părinții mei s-au despărțit și mama s-a cunoscut apoi cu tatăl meu vitreg, după aceea m-am mutat în orașul din care era el. Am fost mutat la o altă grădiniță și să zic că de atunci nu m-am mai putut împrieteni cu alți oameni. A urmat școala și după aceea am fost mutat la o altă școală ( mă băteau țiganii ). La școala la care fusesem mutat (sunt din Olt, clasa a V a) în primul semestru eram unul dintre elevi de mijloc, cu note mari și foarte cuminte ( timid ) dar în al doilea semestru am început să ajung din ce în ce mai rău. Colegii au început să-mi pună o poreclă legată de numele de familie (una foarte nașpa, nu pot să o spun ) și unii au început să își bată joc de mine mai mereu ( mă supărăm repede, cred că asta a fost cauza ). Până în clasa a VIII-a am fost luat în râs de mulți colegi si începusem să iau numai note proaste (voiam să mă omor din cauza celorlalți). La examenul pentru admiterea la liceu am început să o iau razna, noroc cu mama care m-a încurajat și într-un final am reușit să intru la cel mai bun liceu din județ. O chestie pe care mi-e greu să o spun este că mă masturbam doar pentru a simți acea plăcere ( era ca o oază pentru mine ), o făceam doar pentru a uita de probleme (acum o să ziceți toți că toată lumea are probleme și sincer mi-e rusine de ceea ce am făcut și acum mă lupt pentru a numai face asta ). Am 15 ani, sunt timid, leneș, uituc, delăsător, n-am încredere în mine, nu prea am mulți prieteni, dar încerc să remediez situatia (încheierea ). Știu că eu am spus că am probleme cu învățarea și cu memorarea dar am simtit că trebuie să scriu și asta. Totuși vreau sfaturi cu privire la un mod de învățare și memorare eficient si pe o durată lungă de timp. Scuzati-mi greșelile gramaticale.
Sincer sunt foarte ciudat, abia dacă mă înțeleg eu laughing. Vreau sfaturi! (cred că o să mă apuc de scris un roman ) Ps: Am uitat să spun că mă culc pe la ore târzii de 3 ani

1 răspuns:
| Alex955 a răspuns:

Din ce am citit mai sus din spusele tale, părerea mea ca culcatul la ore târzii afectează destul de mult memoratul sau învățatul știu asta de cand eram eu la liceu in urma cu 2 3 ani și stăteam nopțile la pc pana la 3 4 și a doua zi dacă trebuia sa rețin chiar și un rand nu îmi intra în cap, iar când dormeam pe la 10 11 seara altfel reținem ziua următoare, și legat de timiditate și eu eram la fel însă eu am făcut sa dispară timiditea prin umor ii fac pe alți sa râdă sau sa se simtă bine deci nu fi timid ca ceilalți te calcă în picioare asa sunt toți care nu îți sunt apropiați, învață când sa spui da și când sa te impui e ceva ce ține de voința ta nu se învață, când vrei sa te impui sau sa faci ceva trebuie sa o faci când spui succes