| anonim_4396 a întrebat:

Salut.Am o problemă care cit de cit o rezolv. Eu sunt una din cele mai inteligente eleve din școală,și în permanentă eram înconjurată de prieteni(adică nu sunt tocilară,ci doar am o viață socială activă,dar tot odată și învăț foarte bine). Prietenă mea cea mai bună învăța exact ca mn,aceleași note și doar ca era mai comunicativă decit mine,adică se băga în vorbă cu oricine,pe cînd eu analizez foarte bine persoanele pina ca să comunic cu el, deci evident ca aree mai mulți cunoscuți.Acum la anul nou ea a dansat toată seara cu un băiat cu 5 ani mai mare,din altă țară,cu care și s întâlnește,și după această toți prietenii mei nu mai comunica cu mn,doar cu ea,căci ea este mai șmechere,de se întâlnește cu acest băiat,și în plus eu acum am terminat simestru mai bine ca ea, prima dată din 5-7ani,de cînd m-am mutat în liceu acesta,și ea a împotrivit pe toți,iar eu nu am nici un prieten,așa ca eu am lăsat totul baltă și mai nu mai ies din casă,nu mai tin nici o legătură cu ea,cu ele,decind toți prietenii mei m-au început a mă privi de sus. Deci va mulțumesc ca ati citit pina aici și aș dori să aflu facă e normal ceea ce fac acum,adică nu mai comunic cu nimeni, și ce sfaturi aveti.

15 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cum ai spus, lumea nu se invarte in jurul tau.
De fapt, lumea ta se invarte in jurul tau, lumea pe care vrei tu sa o creezi.
Ai probleme cu prietenii happy, toata lumea are.
Eu cand m-am dus la liceu nu cunosteam pe nimeni. Dar tot asa, prin comunicare si din astea, mi-am facut cativa prieteni. Dar in zilele astea nu mai gasesti prieteni de incredere. Asa cum nici eu nu am gasit. Ceea ce redeam ca erau prieteni, de fapt nu erau. Si acum cand sunt in primul an de facultate si am "prieteni" din liceu aici, tot la fel sta treaba.
Mi-am dat seama ca fiecare este pentru el, si ca sa obtina ce vor nu le pasa parerea ta.
Dar tu nu trebuie sa fi asa. Nu te inchide in casa. Din cate ai spus ai note bune si asta e grozav. Doar pentru tine inveti nu pentru prietenii tai. Dai in colo, oricum o sa ai timp si de ei.
Si sa iti dau un alt sfat.
Pe mine m-au invatat parintii mei ce e bine si cum e bine. Pana acum ceva timp faceam multe lucruri doar pentru ca asa era bine, ajutandui pe altii chiar daca nu obtineam nimic. Ma rog, poate asa era bine. Dar acesti "prieteni" m-au schimbat. Adica nu ei, eu. Ca sa pot sa ma integrez a trebuit sa" rasara alte flori, care ii spuneau ca trebuie sa fac ce trebuie nu ce e bine, in locul florilor lasate de parinti.(Asta daca intelegi expresia- e luata dintr-un serial oricum happy- ).
Oricum, ideea e ca sa nu te schimbi pentru prietenii tai. Fai ceea ce crezi ca e bine si o sa devi mai buna de cat ei toti, cum ai spus. Whatever, si tu stii ca esti mai buna decat acea prietena a ta.
Imi dau seama ca la cum gandesti ar fi trebuit sa ai pana acum o grama de prieteni de incredere pe langa tine. Dar nu a fost sa fie. Dar sunt sigur ca o sa ai parte si de prietenie adevarata daca asta iti doresti. Un lucru e sigur, ca tu o sa fi un prieten de treaba pentru cineva happy. Daca te ajuta cu ceva sa stii ca doar din cate am citit din descrierea ta eu unul te-as considera un prieten mai bun decat cei pe care ii am eu acum.

Deci, acum trebuie iar sa incepi sa comunici, incearca sa iti faci noi prieteni si sa treci mai departe.

Nu stiu exact daca te-am ajutat, dar eu asa sper. happy
Iti urez multa bafta.

| FrumusicaSufletista a răspuns (pentru DoarBogdan):

Mulțumesc mult pentru încurajare,eu sincer am primit o bună inspirație din cele ce ai scris,și chiar cred ca voi reuși să fiu mai bună, și am înțeles expresia ta, apropo de ea, florile cultivate de părinți nu pot dispărea ci doar pot fi acoperite de buruienele cultivate de așa spușii prieteni. Mult succes și tie, atit cu viață socială cit și intelectuală.

| DoarBogdan a răspuns (pentru FrumusicaSufletista):

Mersi, chiar o sa am nevoie.
PS: Chiar e foarte buna explicatia ta cu buruienile happy wow.

| FrumusicaSufletista a răspuns (pentru DoarBogdan):

Mersi,am creat-o în baza la mai multe sfaturi primite.

| DoarBogdan a răspuns (pentru FrumusicaSufletista):

Eu am luat-o din Tokyo Ghoul happy

| FrumusicaSufletista a răspuns:

Pai eu dintr-un fel am înțeles ca aceasta dragoste pe care a palit-ope fosta mea prietena îmi convine căci mi-a dat șansă să fiu eu singură cea mai bună din școală,și în plus această abandonare din partea prietenilor și acțiunile prietenei mi-a arătat ca nu totul se invirte în jurul meu,și am învățat să apreciez mai mult familia și să nu o ignor pentru prietenii care m-au trădat la prima ocazie,însă ceea ce privește de faptul ca să mă arunc în brațele oricărui,este un punct pe care mi l-am interzis mie însumi,eu nu doresc să am prieten doar de dragul gurii lumii, ci chiar atunci cînd se va mai întîmpla să mai am așa situații voi fi eu cea care va esi cu capul sus, a da și sper ca vei fi un psiholog de succes, și eu de asemenea doresc să merg pe acest drum și al actoriei, deci cred ca voi reuși să ascund această cădere și să arat ca sunt mai buna ca ei toți.

| FrumusicaSufletista a răspuns:

Am uitat să îți spun ca genul acesta de litere nu le pun eu, ci ele se pun automat atunci cînd telefonul meu încearcă să plaseze litere de genul î, ă, ș sau ț.

| Valenziana a răspuns:

Din pacate, alea nu erau prietene adevarate. Asa am patit eu in clasele primare, eram eu si cu o fata si pornind de la invatatoare toti o pupau... desi si eu eram la fel. N-o sa uit o data cand am mers sa cant la ora de muzica, si le-a placut ca ziua urmatoare nimeni sa nu ma mai bage in seama ci sa zica "acum nu mai esti vedeta clasei, X este" desi nu facuse nimic, trecuse doar 1 zi. Ideea este ca ei/ele, simtindu-se inferioare incearca sa se agate de cel mai "smecher" crezand ca asa se vor remarca/ridica si ei la acelasi nivel. Si orice va face el/ea va fi bine si o vor urma ca o turma. Fa ce am facut eu:iti faci prieteni din afara clasei si de preferat din afara fostului cerc, prin diferite activitati sau fb. De asemenea continua sa inveti si uite un sfat ce mi-au dat mie parintii si chiar e adevarat: nu te lua ca o proasta dupa turma.

| FrumusicaSufletista a răspuns (pentru Valenziana):

Pai mersi de sfat, să știi ca exact această ultima propoziție mi-au spus-o și părinții mei și numai decit o să o i-au în calcul

| Valenziana a răspuns (pentru FrumusicaSufletista):

Cu placere si e adevarat. Stiu ce enervant e. Diferenta dintre mine si tine e ca eu dupa ce am vazut ce se intampla m-am lasat si nu prea am mai invatat asa bine, tu sa nu te lasi ca nu merita. O sa vezi ca din pacate in viitor singurii tai prieteni adevarati vor fi iubitul/sotul si familia+copiii daca doresti. Oamenii is falsi...

| FrumusicaSufletista a răspuns (pentru Valenziana):

Pai această întîmplare și m-a ajutat foarte mult, în sensul ca am înțeles cum sunt majoritatea oamenilor din jurul meu.

| ILoveMy01 a răspuns:

Buna, mersi ca ai pus aceasta intrebare... Eu vreau sa devin psiholog, si cred ca :
-este normala reactia ta, avand in vedere ca brusc toti cunoscutii te-au lasat balta,
- Una din ideile proaste, pe care nu ti-o recomand este, sa stai inchisa in casa. Incearca sa fii mai comunicativa, daca tu esti inchisa, si ceilalti vor fii inchisi cu tine.
-cat despre prietena ta este mai,, smechera " nu iti recomand sa te inchizi in tine, sau mai rau sa te duci pe strada, si primul tip pe care-l vezi sa-l placi sau nu mai stiu eu ce pentru ca prietena ta are un iubit cu 5 ani mai mare.
Incearca sa-ti recastigi prietenii, si tine minte : nu cersii prietenia ci castig-o. Daca prietenii chiar te-au lasat balta de tot, incearca sa treci peste, si fa-ti alti prieteni, stiu ca suna extrem de ciudat, dar lacul este plin de pesti!
Te pup si sper ca sfaturile mele te vor ajuta!

| ILoveMy01 a răspuns (pentru ILoveMy01):

AA da, si incearca sa te tii de scoala, nu lasa ca aceasta problema sa intervina intre tine si notele tale...

| bogdanionut22 a răspuns:

"cit de cit"
"după această toți"
"simestru"

Doamne, daca cea mai desteapta fata din scoala scrie "cit" in loc de "cat" si foloseste in general litera "î" in interiorul cuvantului, nici nu vreau sa mi-l imaginez pe cel mai redus elev din scoala.

Apropo, vezi ca esti prea modesta.

| FrumusicaSufletista a răspuns (pentru bogdanionut22):

Pai nu e frumos să judeci fără să știi persoana.Le voi lua pe rînd ca să îți explic.În primul rînd eu am scris corect cuvântul, cit, eu nu sunt din România ci din Republica Moldova.În Moldova nu se scrie cu â ci cu î, iar la calculator scrii în loc de î,, i,, cum tu scrii în loc de â,, a,,.În al doilea rînd eu nu m-am lăudat ci doar am dorit să evit raspunsurile ca trebuie să învăț ci nu să mă uit după prietene și prieteni. Apropo eu să mă fi lăudat aș fi spus cu mult mai multe despre mine.Deci nu mă mai judeca căci nu știi cine sunt eu.