| Sara53 a întrebat:

Am o problema de personalitate, sunt foarte timida, si nesigura pe mine, nici la scoala cand trebuie sa raspund la ceva nu sunt sigura daca raspunsul meu este corect, si mereu ma iau dupa ceilalti. Si sunt foarte timida, cand vorbesc cu persoane cu care nu sunt asa de apropiata, parca nu sunt eu. Dar cu prietenii si familia sunt total diferita, parca as fi alta persoana, cu ei vorbesc foarte mult, deschis si orice. Va rog sa-mi dati niste sfaturi. FUNDA!

5 răspunsuri:
| Rockart a răspuns:

Ai încredere în tine şi încearcă să fii sociabilă. Adică, încearcă să-ţi faci prieteni cu care să te porţi aşa cum o faci cu prietenii/familia. Ce se poate întâmpla? Nu te cunosc, poţi fi cine vrei. Să nu-ţi pese de ce spun/cred, doar fii tu.
Baftă!

| PrecioussGirl a răspuns:

Exact asa sunt si eu... absolut tot ceea ai scris mi se potriveste...
cel mai mult incerc sa lucrez la capitolul: incredea in sine. ca aici se observa cel mai mult... si cel putin eu am avut nevoie de asta.
Iar de faza cu timida... da mai incerc sa comunic cu cei din jur dar sincer asta sunt eu adica desi am mai cunoscut persoane noi nu pot sa schimb asta la mine, face parte din caracterul meu si oricat am incercat asa reactioneaza persoana din mine.

Sunt constienta ca trebuie sa am incredere in mine. M-am lovit de multe ori de problema asta. La condus si in n situatii. O sa mai revin sa vad ce raspunsuri mai primesti big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa sunt si eu. Fa-ti prieteni printre cei cu care te simti confortabil.

| VladGH a răspuns:

Nu te descuraja, vei creste si vei veda ca se va schimba totul. Secretul se afla in tine, de ce? pentru ce? esti asa timida.

| daniellle a răspuns:

Nu trebuie să te laşi influenţată de spiritul de turmă, în cazul acesta vei avea multe de pierdut în viaţă.
Încearcă să îţi faci mai mulţi prieteni şi, de ce nu, ieşi cu ei în oraş. Aşa poate vei cunoaşte şi persoane noi. big grin
Fii puţin mai încrezătoare în tine. Când vei avea mai multă încredere în tine atunci le vei inspira încredere şi celor din jurul tău.
Aproape în orice situaţie avem nevoie să fim încrezători în propriile forţe. Fără încrederea în sine nu putem avea relaţiile pe care ni le dorim, nu putem face ce ne propunem deseori şi nici măcar nu putem face faţă momentelor de cumpănă, dificile.
"Sansele tale de succes in orice intreprinzi pot fi oricand masurate prin cat de mult crezi in tine" ~ Robert Collier

Multă baftă! ^^