| Laur47 a întrebat:

Am o problema care cred ca se confrunta multi. Sunt o fire timida/rusinoasa dar numai atunci cand vorbesc cu cineva care nu prea sunt apropiat sau nu il cunosc. Trebuie sa zic ca atunci cand sunt cu prietenii sunt EU, adica sunt mine-insumi

Imi puteti da niste sfaturi sa scap de asta, de exemplu cum as putea sa-mi capat increderea de sine, ca sa ma pot comporta ca si cu prietenii mei cei mai buni?

Si lucrul acesta ma mai impiedica sa fac ceva. La scoala mea este o fata de care imi place(o iubesc mai bine spus) si stiu ca si EA ma place, iar cand vreau sa-i zic despre asta fata-n fata pur si simplu, ma blochez.Stiu sigur ca si ea ma place, dar nu am curaj sa spun nenorocitele alea de cuvinte:.
Pur si simplu nu pot, asa ca va rog sa nu ma judecati, dar dati-mi va rog niste sfaturi care sa ma ajute! Va rog!

Va multumesc anticipat! Dau Funda celui mai bun raspuns!

Răspuns Câştigător
| R0R0 a răspuns:

Atunci zi-i! Spune-i, daca poti face asta!

8 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Nu faci nimic cu rusinea, ai doar de pierdut in viata cu rusinea. In viata trebuie sa stii cand sa insisti si cand sa te opresti, dar iti trebuie si un gram de curaj catusi de putin.

| T0T a răspuns:

Și eu sunt într-un fel așa dar totuși nu mă confrunt cu nimic căci e ceva ce am învățat să accept, deci departe de a considera asta o problemă.
Dacă știi că te place chiar poți să îți faci curajul ăsta. Eu am făcut-o cu o fată care eram aproape convins că nu mă plăcea dar mai mult am făcut-o ca să fiu împăcat cu mine însumi. Eu cred că sunt mai rușinos ca tine dar totuși am făcut-o. E nevoie de puțină voință deci spune-i. Adevărul e că am avut metoda mea prin a spune asta. Când sunteți singuri vorbiți puțin despre orice și ajungi așa la un subiect mai profund și atunci îi zici. Merită să încerci. Baftă.

| R0R0 a răspuns:

Mai bine ii scrii o scrisoare sincera. Daca nu poti sa ii zici fata-n fata, macar sa stie de existenta sentimentelor tale!

Esti baiat si cu atat mai mult trebuie sa fii curajos!

| Laur47 explică (pentru R0R0):

I-am scris deja una ieri, dar simt nevoia sa-i zic fata-n fata!

| Laur47 explică (pentru R0R0):

O sa-i spun! Maine am sa-i spun. Oricum daca ma place, o sa aprecieze asta. O sa-i rog pe colegii mei sa ma consoleze si sa ma incurajeze! O voi chema sa fim doar noi doi si am sa-i spun!

| R0R0 a răspuns (pentru Laur47):

Asa sa faci!
Bafta!

| Deaad a răspuns (pentru Laur47):

"O sa-i rog pe colegii mei sa ma consoleze si sa ma incurajeze!"
Îți dai seama cât de dobitoc sună chestia asta, nu?

| R0R0 a răspuns (pentru Laur47):

Atunci zi-i! Spune-i, daca poti face asta!

| FunnyLife a răspuns:

Cel mai simplu ar fi sa ii spui: te plac. E destul de usor. E ca si cum ai vorbi cu o persoana cunoscuta. Si daca nu merge asta... vezi ce mai scriu altii happy. Daca te place va rosi cand ii spui si ii va fi greu sa recunoasca. Da inceputul e mai greu dupa aia merge totul uns.