| LupuCenusiu a întrebat:

am o problema destul de serioasa. Familia mea mereu ma compara cu un coleg de-al meu de clasa. Lasa ca se vede ca X este destept, dupa cum vorbeste. Este mult mai destept ca tine. Pe mine chestiile astea ma fac sa ma simt atat de prost... Stiti de ce? Pentru ca mai au putin si imi zic ca sunt prost. De exemplu am luat 9 la chimie si X 10. M-au certat groaznic pe acelasi motiv tampit, chiar daca eu in catalog mai am un 10 si X un 9... Ce sa fac?

4 răspunsuri:
| LonelyLoner92 a răspuns:

Spune-le ca te deranjeaza enorm chestia asta.

| AFR81 a răspuns:

Familia ta face o greseala imensa. Comparatiile, oricum ar fi ele, nu-si au locul. Pe langa faptul ca te face sa te simti prost, banuiesc ca-ti afecteaza increderea in sine si genereaza si un complex de inferioritate fata de acel coleg. Asta doar banuiesc pentru ca n-am eu de unde sa stiu ce e in sufletul tau. Ar trebui sa vorbesti foarte serios cu familia ta, sa le explici ca aceste comparatii te fac sa te simti incomod si sa le aduci argumente (daca tu ti le-ai consumat, gasesti pe net zeci de site-uri, zeci de afirmatii ale psihologilor legate de aceasta problema). Daca nu inteleg nici asa, atunci nu-ti ramane decat sa-i compari si tu cu altii, sa-i pui in locul tau, iar apoi sa-i intrebi ce parere au. Daca nici asa nu functioneaza, atunci trebuie sa te obisnuiesti cu ideea, sa suporti si sa ai vedere ca niciodata nu trebuie sa faci asta copilului tau.

| R0R0 a răspuns:

E aiurea asta.
Pot spune ca si la mine s-a intamplat asta. Insa doar in clasele 1-8. De la liceu nu le mai pasa.
Incearca sa le explici ca e absurd sa fii perfect si sa ai 10 la toate sau sa ai mereu note mai mari decat X. Poate el invata mai usor sau stia dinainte ceea ce ati primit la test (sau ce a fost).

| Satango a răspuns:

Bună!
Încearcă să discuţi cu ei, să le vorbeşti cât mai matur, să le spui că notele acestea nu oglindesc mereu adevărul. Probabil ei prin asta vor să te motiveze, să înveţi mai bine, comparându-te cu acea persoană. Atrage-le atenţia şi în sensul ăsta, spune-le că pe tine nu te motivează, ba chiar te face să te simţi prost, să-ţi pierzi stima de sine. Ei trebuie să te aprecieze aşa cum eşti, fiecare e unic în felul lui. Tu eşti copilul lor, nu toată lumea poate să se ridice la standardele altuia. Suntem concepuţi diferit ca fiinţe umane.