| StarSS a întrebat:

Buna TPU
Am o problema foarte serioasa: emotii cand vorbesc in public!
Maine trebuie sa tin un discurs de 3 minute in fata a 100 de oameni,oameni pe care nu ii cunosc,colegi de la clase mai mari si cativa profesori care pur si simplu ma sperie! laughing)
Nu stiu ce o sa fac,mai ales ca sunt o persoana emotiva in general
Ieri am avut o repetitie si cu alti tipi care au de citit discursuri,si au asistat cativa profi, si doar 2 colegi din clasa mea.Astia au avut un moment super,chiar gesticulau si faceau glume, si toti erau impresionati.In acel timp,voiam sa ma autoconving ca va fi totul bine,si chiar reusisem putin.Din pacate,cand am ajuns la pupitru,inima imi batea tare,incepusem sa tremur putin si chiar fara sa vreau,la un moment dat, ma opream pur si simplu si aveam un nod in gat.Cred ca s.a intamplat asta pentru ca nu eram in largul meu,majoritatea imi erau straini.In schimb,cand aveam monologuri in fata clasei sau ceva de prezentat in fata colegilor,eram foarte relaxata,zambeam, totul foarte ok.Cum am mai zis, nu ma simt deloc bine cand trebuie sa fac chestii cu/in fata unor persoane pe care nu le cunosc.Si mai ales,imi e teama de esec,imi e teama ca se va rade de mine.
Deci,cum pot scapa de aceasta teama si sa imi iasa ceva reusit? Nu vreau sa clachez, si pana maine as vrea sa fiu pregatita.Am auzit ca daca vorbesti in oglinda functioneaza, insa la mine nu are nici un rezultat sad
Cel mai bun raspuns are funda happy

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Hello!

Nu ai cum sa te schimbi atat de repede. Scuze!

Sfatul meu este sa joci teatru! Cand urci pe scena sa lasi in spate tot ceea ce te defineste si sa te prefaci 100%.

Spui doar ce ai de spus, nu te abati de la subiect si totul o sa fie okay.
Sa nu te balbai! Sa stai drept si sa ii privesti pe cei care te asculta.

Sa nu te pierzi cu firea daca ai un public galagios, tu doar sa vorbesti happy

Succes!

Ps: Tine minte! Sa nu te gandesti niciodata ca ti-e frica! Sunt oameni asa ca tine! Nimic mai mult, nimic mai putinwinking

2 răspunsuri:
| DarySiNimicMaiMult a răspuns:

Pai incearca sa nu te uiti la ei si daca te uiti trebuie sa te gandesti ca ei nu sunt mai presus decat tine, ai putea sa stai langa acei colegi cand vorbesti si inainte sa ii intrebi daca le este rusine si sa ii rogi daca te ajuta si pe tine cu niste sfaturi.MULT NOROC! happy

| Coquina1 a răspuns:

Proiecteaza-ti in minte imaginea ca toti sunt in lenjerie intima sau dezbracati, ca sa scapi de emotii.
numai sa nu vezi pe cineva cunoscut ca facut schimbare de sex...