| MadalinaMadda a întrebat:

Am scris o poveste. Puteti sa imi ziceti cum sa o continui?

Ziua Anei

Totul incepe intr-o zi de 20 mai in care Ana o fata in varsata de 14 ani isi sarbatorea ziua de nastere. Avea totul pregatit de o saptamana, invitatile, decoratiunile pentru casa, muzica, totul...
A(Ana): Mama, sunt atat de fericita! Astazi va fi cea mai frumoasa zi din lume!
M(mama): Ma bucur ca esti fericita!
Nici nu apuca mama sa termina ca si au venit primi invitati.
Andreea: La multi ani! Sa fi fericita si sa fim prietene pentru todeauna!
Ana: Mersii! Asa sper si eu! Mersi pentru cadou! Wow! E asa de frumoasa( in punguta de cadou era o rochita superba) Mersiiiii!
Andreea: Cu placere! ( si se strang in brate)
Mihai: La multi ani! Sa fi fericita si sa ai tot ce iti doresti!
Ana: Mersi!
Au venit multi alti preteni iar Ana a primit foarte multe cadouri...
Au inceput sa se joace adevar si provocare.
Andreea: Tu esti Ana, ce alegi? Adevar sau Provocare?
Ana: Hmmm... Provocare
Andreea: Te provoc sa ne spui cel mai mare secret al tau!
Ana: Cel mai mare secret? Cel mai mare secret al meu este ca... imi ador prietenii! As vrea sa ramanem prieteni pana la sfarsitul zilelor!
Mihai: Stiam asta! Este de ajuns! Te credem!(si se strang toti in brate)
Alexandra: Da! Te iubim Ana!
Dupa ceva timp vine mama cu tortul, era un tort imens si cand dau sa suflu in lumanari Andreea ma baga cu capu in tort! Toti incep sa rada la fel si eu chiar daca eram plina de tort pe fata.
Ana: owwww!
Andreea: Hai mai ca nu s-a intamplat nimic! E doar o gluma!
Ana la inceput o lua ca pe un moment amuzant si creazand ca prietenii sai vor rade doar cateva secunde, dar era alt fel. Ea se opri din ras, sperand ca ceilalti vor trece peste aceasta gluma si vor reveni la starea initiala, la jocul propriu-zis, dar aces lucru nu se intampla, din toate colturile se auzeau fel si fel de chicote si rasete:
Vergi:Asta a fost buna!
Adrian:Asa este, o merita de ziua ei!
Aceasta se supara cand auzi parerile celorlalti despre ce se intampla, asa ca nu mai stat mult pe ganduri, a lasat totul balta si, a urcat repede scarile, intrand in camera si inchizand usa.
Dupa ce se linistisara toti, Andreea observa ca Ana nu mai este.
Andreea : -Hey, unde e sarbatarita noastra?
Mihai: Chiar, unde este Ana?
Ana era sus in camera ei, suspinand si regreatand aceasta zi si incepu sa vorbeasca singura:
Ana: Cum au putut ei, cei mai buni prieteni sa imi faca asa ceva?(cu ochii in lacrimi) Credeam ca nu sunt ca ceilanti, credeam ca sunt altfel.
Ana nervoasa coboara scarile cu ochii rosii, suspinand.
Andreea: Ce ai patit? (imbratisand-o)
Ana: Va credeam prietenii mei adevarati, care imi veti fi aproape la bine si la greu, in momentele frumoasa si urate, iar voi ......Las-o balta, voi sunte-ti genu' de persoana care stati numai ca sa aveti parte de lucruri bune, profitati de bunatataea mea. Acum stiu cine imi este prieten si cine nu. Nu e asa Andreea?
Andreea: Da, asa este!
Ana: Si vreau ca toti sa plecati din casa mea, acum! Dar inainte de asta vreau sa va spun ceva: in viata mea intra cine vrea, sta cat poate si ramane doar cine merita!
Toti prietenii Anei plecara, mai putin Andreea.
Andreea: Imi pare rau! Sincer imi cer scuze pentru ce ti-am facut, dar a fost doar o gluma.
Ana: Doar o gluma! M-ai facut de ras la toti asa zisisi mei preteni!
Andreea: Inca o data imi cer mi de scuze!
Ana: Scuze? Iti ceri scuze? Vreau sa pleci ACUM din casa mea, nu vreau sa te mai vad niciodata!
Andreea: Dar. Ana...
Ana: Pleaca! Nu vreau sa te mai vad!
Si Andreea pleaca suparata.
Dupa doua zile de plansete si stat in casa Ana pleaca pana la magazin. La intrarea in magazin se intalneste cu. Andreea.
Andreea: Hei, Ana? Mai esti suparata pe mine?
Ana: Nu, deloc. Logic ca sunt. Crezi ca pot trece asa cu vederea?
Andreea: Off. imi pare atat de rau.
Ana: Lasa-ma! Dispari!
Anadreea: Daca tu vrei asta! Inca ceva inainte sa plec: De ce esti suparata doar pentru ata lucru?
Ana: Pa! Sa nu te mai vad!
Ana si Andreea pleaca suparate fiecare in parti diferite insa amandoua se gandeau la acelasi lucru: Cum de s-a intamplat ca ele sa fie certate?„Au fost din todeauna cele mai bune prietene si totul s-a schimbat intr-o zi...
Ana ajunge acasa acolo mama ii zice:
Mama: Buna, draga mea, te-ai intalnit cu Andreea?
Ana: Si daca as fi intalnit-o care e problema? Tot nu ne-am impacat! O urasc. ( se duce repede in camera plangand)
Mama: Ana?
Trece ziua si suna telefonul Anei.
Trrrr
Ana: Alo! Cine este?
Necunoscuta: Buna! o caut si eu pe Mira.
Ana: Mira? Imi pare rau ai gresit numarul!
Necunoscuta: Aha. Imi pare rau, eu sunt Criss
Ana: Imi pare bine, eu sunt Ana!
Criss: Iti simt vocea trista.
Ana: Asa e! O dezamagire ca intre prieteni. :(
Criss: Imi pare rau! Apropo eu sunt din Bucuresti, tu de unde esti?
Ana: Ce coincidenta! Si eu tot din Bucuresti.
Criss: Din sectorul 4!
Ana: Nu cred! si eu la fel
Criss: Stiu ca par nepoliticoasa si poate prea directa dar vrei sa iesim la un suc, asa ca intre prietene?
Ana: Nu stiu ce sa zic... Ok! Unde ne vedem?
Criss: La cafeneaua din centru, e ok?
Ana: Da, e foarte bine!
Criss: Ne vedem la 18:00!
Ana: Sigur! Ne vedem la 6! Paa
Criss: Paa
Vine si ora 6 si Ana pleaca in centru.
Ana: Hei! Tu esti Criss, nu?
Criss: Da! Si tu esti Ana?
Ana: Da! Imi pare bine!
Criss: Si mie! Deci, sa stam jos.
Ana: Da!
Criss catre chelner: Vrem si noi doua doze de suc cola, e ok Ana?
Ana: Da, e ok!
Chelner: Imediat!
Criss: Pana ne vine sucul sa ne cunoastem mai bine: deci cum de o fata ca tine calda, buna din cate vad s-a fie certata cu cei mai buni prietenii?
Ana: Mersii dar treaba este ca. nu stiu cum sa iti explic dar..parca nu mai sunt cum erau odata. (ana incepe sa povesteasca ce i s-a intamplat)
Criss: Suna foarte trist dar intelege si tu a fost doar o gluma...
Ana: Poate a fost doar o gluma dar sunt mult prea sensibila sa trec peste tot cu vederea.
Ele mai discuta inca vreo doua ore si pleaca fiecare la casele lor.
Trec zilele si devin cele mai bune prietene chiar mai bune decat Ana si Andreea in trecut.

Fundaa!

8 răspunsuri:
| SimonaQs a răspuns:

Mdaa... Vreau sa evidentiez ceva in textul tau. De ce andreea nu a plecat odata cu ceilalti copii? Trebuia sa ii spuna sa plece si ea cu toti ceilalti. Alt ceva ce nu am inteles. Cum Criss s-a bagat asa dintr-o data in vorba cu ea doar prin telefon? Puteai sa spui acolo ca o eleva din scoala ei a vazut-o trista la scoala si s-a dus la ea si a intrebat-o ce are aceasta i-a spus ca e putin trista si dupa spuneai ca au iesit la suc amandoua.

Asa dupa ce ai zis ca trec zilele si devin cele mai bune prietene poti spune ca trec si anii devin mature raman prietene, Incep sa isi faca iubiti sunt inselate se sfatuiesc dar intr-o zi Ana a avut un accident cu masina si s-a lovit la picior foarte grav si a fost nevoita sa faca 5 operatii iar in ajutorul ei vine andreea iar Cristina parasind-o. Iar dupa atata timp se intalnesc poti spune ca aveau amandoua 23 de ani iar Andreea deja avea o fetita pe nume Sofia si in timp ce Andreea o ingrijea pe Ana aceasta ii povestea cit de greu i-a fost in viata cum a nascut-o ca nu a fost nimeni pe langa ea cum l-a intalnit pe sotul ei...
Dupa a urmat sa se casatoreasca si Ana si Andreea i-a fost nasa...

Si de aici in colo poti sa te descurci singura. Peripetii, dureri, suferinte.

Si cand termini intrega poveste poti spune ca PRIETENI ADEVARATI LA NEVOIE SE CUNOSC...

Cred ca am putut sa te ajut cat de putin.

Funda? big grin

| Mysw a răspuns:

Si au trait fericite pana la adanci batraneti! Ca daca n-ar fi nu s-ar mai povesti! Hai, hai, gata cu fotosinteza, la culcare toata lumea. Sfarsit!

| MadalinaMadda explică (pentru Mysw):

laughing Eu vreau sa o continui nu sa o termin!

| Mysw a răspuns (pentru MadalinaMadda):

Dar de ce incerci sa faci o poveste? Vrei s-o publici? Ocumpar si eu daca scrie si nr tau pe coperta, glumeam

| MadalinaMadda explică (pentru Mysw):

laughing Sincer cam da! Sa o public dar nu cum te gandesti tu si in revista scolii. Prima oara asta era o sceneta pentru sfarsitul anului scolar ( am avut un proiect) dar dupa am transformat-o intr-o poveste.

| Mysw a răspuns (pentru MadalinaMadda):

Frumos, dar nu te supara ca te intreb, cati ani ai? Si stii ca iti trebuie ceva banuti ca sa poti publica.

| MadalinaMadda explică (pentru Mysw):

Am 14 si nu imi trebuie banuti sa o public pentru ca eu am avut idee de revista scolii.

| Mysw a răspuns (pentru MadalinaMadda):

OK, mult succes!