| MyAngelT a întrebat:

Am si eu nevoie de cateva sfauri. De aproape o saptamana in fiecare seara am inceput sa aud tot felul de zgomote ciudate ( pasi, usa de la bloc cum se deschidea desi eu stiu ca am inchis o, se impingea cineva in usa, fosnete etc ) si cand ies pe hol sa vad ce se intampla nu e nimic. Acum aproximativ 5 luni am fost abuzata fizic. Si de atunci au inceput tot felul de probleme. Nu pot s a dorm, mi-e frica de orice zgomot aud, mi-e frica sa stau in casa, nu pot sa ma concentrez etc. Imi puteti recomanda niste sfaturi, va rog frumos? Din ce cauza credeti ca aud acele zgomote? Oare sunt in capul meu? Multumesc anticipat!

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

da, acele sunete sunt doar în capul tău. ai încercat să vorbești cu un psiholog despre ce s-a întâmplat?

| MyAngelT explică (pentru anonim_4396):

Nu, nu am vorbit cu un psiholog de cele intamplate

| gingergirl1 a răspuns:

Cel mai bine te poate ajuta un psiholog. Nu degeaba a facut studiiwinking

| Devilgrim a răspuns:

Buna cred... waiting
De o sa intalnesti "spirite" spune-le sa vina la mine, sa nu-ti mai fie frica laughing
De ti frica asa tare aprinde becurile si lasa-ti televizorul aprins sa nu mai auzi acele chesti. big grin

Si acum partea importanta big grin laughing
Cine ti-a bagat astea in cap sau de ce te uiti la filme de groaza daca stii ca ti frica? laughing si crezi in asa ceva tongue

De cine ai fost abuzata fizic?
Spunele la parintii ce ai patit daca stii ca ai fost abuzata grav si de nu a fost grav spune-le si fa plangere la politie etc.
Si de ai traume pe acel subiect citeste ceva carti sau vorbeste cu prieteni de ai si ai griji de tinewinking

Sper ca te-am ajutat cu ceva big grin Bafta

| Ankesenamon a răspuns:

Suflete, incearca sa iesi din disperarea asta. Mai intai de toate ai nevoie sa discuti cu un psiholog, nu e nimic rau in asta, ba din contra te va ajuta sa iti revii din panica asta si treptat vei trece peste starile astea. Incearca sa nu mai fi panicata, pentru ca toate astea sunt doar din subconstientul tau..si numai tu le poti oprii.

| MushroomSheep a răspuns:

Toate astea sunt din cauza "traumei" pe care ai suferit-o.Iti e teama sa nu ti se intample iar,si din cauza asta auzi tot felul de zgomote, pe care, cel mai probabil, le auzeai si inainte, dar nu le receptai ca fiind periculoase, deci nu ti-era teama.
Incearca sa nu te mai gandesti la ce s-a intamplat..inainte sa adormi numara oite, asculta muzica sau ceva, ca sa iti distragi atentia. Eventual du-te la un pshiholog, te va ajuta mai bine decat noi.
Succes.