| gabitza9497 a întrebat:

Buna TPU... :*! Am si eu o intrebare : Cum ma pot pregati pentru bacalaureat daca nu inteleg ceea ce citesc, cum sa fac sa inteleg ceea ce citesc si sa retin repede si intr-un timp scurt? Va rog frumos, ajutati-ma, dati-mi un sfat cum sa reusesc sa iau bac-ul. dau funda :* var rog frumos e foarte foarte importanat

Răspuns Câştigător
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Eu am trecut prin experiența aceasta, deci, te înțeleg perfect.
Bănuiesc că nu reușești să înveți la una dintre următoarele materii: Română, Istorie, Biologie... Adică, în mod evident e vorba de o materie mai amplă.
Să îți spun cum am făcut eu: la Română, în primul rând am cumpărat un caiet studențesc pe care mi-am scris toate comentariile, la fiecare operă, nuvelă, roman, poezie etc. În fiecare seară le citeam pe toate, până când, după un timp știam deja să scriu majoritatea ideilor la fiecare. Mi-am cumpărat apoi culegere de teste și puneam accent pe subiectul al treilea. Încercam să scriu, să văd cât îmi amintesc eu din eseul respectiv. Desigur că nu îmi aminteam tot, dar exersând și exersând, am ajuns în luna iunie să le scriu la fel ca în caiet. Și nu, la Română nu am făcut meditații.
La Istorie, unde îmi părea teribil de greu fiindcă mie niciodată nu mi-a plăcut această materie, după ce îmi preda la școală o nouă lecție, mă duceam acasă și o citeam până știam bine despre ce este vorba. Îmi făceam scheme cu ani, tabel, în care scriam anii de domnie, luptele, acordurile, tratatele etc, diverse rezumate, evidențiam cu markere ideile principale. Dar cel mai important, și cel mai important este să citești și să repeți de foarte multe ori materia, comentariul, lecția respectivă. E IMPOSIBIL să nu îți intre în cap, crede-mă.

Multă baftă și nu te descuraja!

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Concentreaza-te asupra invatatului. Si acum poti face asta daca iti inchizi pc-ul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Concentrare multa si nu mai invata mecanic

| Doub a răspuns:

Multe markere de subliniat, cât mai colorate, dulciuri, foi pe care îţi notezi lucrurile importante, citit cu super atenţie...

| MtfkRebekah a răspuns:

Doamne deci am fix aceeasi problemaaa. La romana nu imi fac asa mari probleme caci pana la urma urmei totul e sa poti dezvolta o simpla idee din toate punctele, dar la istorie e baiul. Caci pur si simplu nu pot intelege tot ce se mananca [scuza-mi expresia] acolo. Foarte mult "limbaj istoric", ani care pentru mine nu au niciun sens. -.- Eu momentan m-am hotarat pentru istorie, caci aici e problema, sa scriu, pe rand lectiile si sa le "traduc", sa inlocuiesc acele cuvinte imposibile ce nu imi intra in cap. Multa bafta la bac! big grin