| LostMan a întrebat:

Cum sa retin cel mai bine informatia care o citesc? ajutati-ma va rog

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă e multă informaţie, încearcă să realizezi o schemă a textului.Subliniază/Scrie cu o culoare cuvintele/propoziţiile mai importante astfel încât să le vezi mai uşor şi să le înţelegi mersul logic.

6 răspunsuri:
| Chelly007 a răspuns:

Deci, dupa ce o citesti incerca sa zici ce ai inteles din ea iar daca n-ai inteles prea multe o repeti de cateva ori si o scrii pe o foaie.{eu asa pricep mai repede:d}

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă e vorba de un dicţionar şi sunt cuvintele mai complicate, încearcă să le găseşti sinonime şi cuvinte care să îţi aducă aminte de ele.

| LostMan explică:

Merci,daca o sa se primeaca ceva e bine, dar mai astept idei
e ft important e multa informatie, si greu de retinut.

| LostMan explică:

Dar daca merge vorba de un dictionar explicativ, atunci cum sal invat mai usor ca sa nu pierd timp mult la el?

| LostMan explică:

Dar daca merge vorba de invatat dictionarul explicativ, atunci cum sa-l retin mai usor si sa nu pierd mult timp la el?

| Cristinicaaaa a răspuns:

Iei un marker. cu care trasezi ce e mai important. e super tare.