| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare legata de acnee...in clasa a6a imi domina toata fruntea.In fine atunci le "zgandaream"toata ziua si unde le rupeam imi ramaneau pete rosii, uff cu un aspect oribil, mai ales in partea stanga si dreapta a fetei, nu stiu exact cum sa ma exprimlaughing. Cand am intrat in vacanta de vara mai aveam acele urme si tot plina eram pe frunte de cosuri, insa in vacanta de vara, am continuat cand ieseam afara sa ma dau doar cu pudra pe frunte, deoarece eram mai micuta si fondul de ten mi-se parea"o chestie uleioasa si scarboasa care nu acopera mai bine ca pudra"de ce? deoarece m`am dat odata cu fondul de ten al mamei si nu m`ia acoperit nimic, pentru ca ea are tenul mai deschis iar fondul de ten nu era si pentru pegumentul meu:-s. In fine, dupa cum am spus in vacanta de vara chiar nu am respectat acea regula sa pastrez igiena >fetei:" ma spalam pe fata cam odata pe zi cand imi producea foarte mult sebum si devenea intr-un fel scarbos la atingere, faza cu aceasta igiena a fost ca acea vacanta mai pe la inceput am petrecut`o in casa si nu avea cine sa ma vadalaughing.Asa...nu am pastrat igiena fetei, am mancat foarte multe chips`uri si alimente care nu erau indicate pentru problema fetei mele, am baut sucuri si apa minerala acidulata care nu este indicata la acnee absolut deloc, am facut cam tot ce intr-un alt sens m`ar fi umplut de cosuri pe fata insa s`a intamplat opusul cand am inceput scoala (cls. a7a) nu aveam un cosulet pe fruntestraight face, insa pe la sfarsitul verii mi-au aparut cateva pe obraji dupa care peste toooot in afara fruntiilaughing, unele le-am zgandarit altele nu, insa acum e oribil x_x ma lupt de un an cu acneea pe obraji, nu ma pot duce fara fond de ten pe fata la scoala, am fost la dermatolog de multe ori mi-a dat tot felul de porcarii, in fine, folosesc fonduri de ten de achizitionate de la farmacii gen:vichi,"la roche possai"sau ceva de genullaughing si multe altele, insa acum pastrez igiena fetei ma spal dimineata dupa amiaza dupa ce ma demachiez si seara cu acel gel intim de la avon, deoarece multi mi-au recomandat sa il folosesc, faza este ca am citit ceva pe net in care se spunea de un tratament cu ulei de ricin, mi-a fost frica sa il folosesc deoarece stiam ca ajuta la resterea parului insa mi-am calcat pe inima si m`am gandit ca nu are cum facand niste legaturilaughing. l-am folosit o saptamana si imi mai disparuse din cicatrici insa m-am oprit pentru ca inca continuau sa apara cosuri si m`am enervat laughing. acum ma dau cu o crema cu galbenele si propolis, este bunicica dar tot apar si este stresant ca in fiecare dimineata sa ma trezesc cu o ora inainte adica la 6 inainte de a ma duce la scoala ca sa ma dau bine cu fond de tensad. Tin sa mentionez ca nu am menstruatie si am 14anihappy. Credeti ca aceste urme dupa fata care sunt foaaarte vizibile si rosii si mari x_x vor disparea cu timpul? Voi a`ti avut acnee? La fel cum am si eu?:-s Cum a`ti scapat de ea? In cat timp? La ce ani a`ti avut`o?laughing Funditaa!:*

Răspuns Câştigător
| Scumpilici21 a răspuns:

Bunahappyeu una am avut la 12 ani, aveam si eu fruntea plina.x_x.imi era jena sa ies nemachiata din casa, cand vara a venit am stat foarte mult la soare si sau uscat, eu una iti propun sa te cureti cu putin.deci nu pui foarte mult pe un servetel demachiant spirt si cureti fata insistand pe zonele cu cosuri si nu te mai preocupa asa de mult de ele adica ma refer sa nu le mai atingi si nici sa nu le mai storci.cam greu cu storsul dar ele se vindeca mult mai usor si nu ramane nicio cicatricehappymie asa mi-au trecut, acum am pe obraz si eu cateva rosii si maricele si fac ce am scris mai sushappysper ca te-am ajutathappymie mi-au trecut intr.o saptamanahappydeja erau mai mici si nu se vedeau asa de tarehappy

2 răspunsuri:
| manu_2002 a răspuns:

Pai acneea poate sa treaca de la sine dar daca vrei sa scapi mai repede si mai usor du-te la farmacie, i-ati un produs si incearca. succeshappy

| Roxana_1758 a răspuns:

Buna,eu am avut f multeee pe fata, pe frunte de nu aveai loc sa pai varful acului insa am fost la dermatolog si mi-a zis sa i-au ROACCUTANE folosind timp de 5-6 luni, acum nu mai ai absolut nimic pe fata, pastilele astea sunt cam scumpe 1 mil pe luna si se ia 2/zi.Eu sunt foarte multumita de ele. Sper ca te-am ajutat