| Squmppaaaa a întrebat:

Buna TPU.am vaz de multe ori dupa ceva scris,, P. S" ce inseamna?big grin
Cn imi explica unde, ce e, si cand se pune primeste fundita:X

Răspuns Câştigător
| DoarOana a răspuns:

Buna Dry17,
PS se pune atunci cand ai uitat sa scrii ceva.
Mai are sensul de "pe scurt" sau "apropo".
"PS" inseamna post scriptum in limba engleza.
Pa, pa

18 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

P.S. inseamna (pe scurt) se foloseste cand se explica ceva in concret de exemplu: motorul masinii Bmw e foarte bun si are 500 de cai putere cu o viteza de 321 km/h. P.S. un motor bun 500 c.p. si viteza de 321 km/h.

| ßömþŌʼnįĶ a răspuns:

De exemplu cand ai uitat sa zici ceva pui P.S Si scrii ce ai uitat
P.S- Post Scriptum

| dydy1992 a răspuns:

Ps => Post Scriptum = Apropo

| pufulete17 a răspuns:

P.s eu post scriptum adicahee hee : un ex: scrii o scrisoare si uiti o idee...nu poti sa tai pe acolo si asa si atunci scrii P.S: si scrii ce ai uitat sau ceva de genu ca un fapt divers... oricum e folosit mai des atunci cand mai ai de adaugat ceva si nu poti sa "mazgalesti" pe acolotongue sper ca te-am ajutat tongue spor

| xPinkSunShine a răspuns:

Buna!
P.S = ceva de care ti-ai amintit mai tarziu si ai vrut sa adaugi
Se foloseste uneori la scrisoare, dupa terminarea ei.Pe TPU intalnesti acest "P.S" pe la sfarsitul comentariului deoarece utilizatorii si-au amintit ceva, ceva ce au vrut sa mai adauge.

Sper ca te-am ajutat! happy
Bafta!
Pa, pa!

| BeYourOwnMaster a răspuns:

Pai,Ps-ul e folosit pentru. a mai adauga o idee in plus la sfarsitul unei fraze.De ex. cand uiti sa zici ceva, sau cand vrei sa amintesti ceva important, pui la sfarsit PS si dupa spui ce ai de spus. Sper ca te-am ajutat... funtitzapuppy dog eyes?

| TąNyą a răspuns:

P.s = post scriptum ( de dupa )

se pune la sfarsitul scrisorii spre exemplu cand ai utiat ceva :

p.s - maine ne vedem la 14:00

T.

| TąNyą a răspuns:

Post scriptum nu vine din engleză.

T.

| xXxSimonikaxXx a răspuns:

Adica P.S inseamna de exemplu scrie "Mie imi plac caini dar P.S nu aia mari " adica dupa ce zice ca ce ii place zice ce nu-i place sau altceva "Mie imi place sa mananc"P.S dar cel mai mult Cartofii adica aici ii place sper ca te-am ajutat kiss mersi ca ai intrebat ceva asa fain big grin

| Nicole a răspuns:

Salut,
`P.S` este `Post Scriptum` il pui la sfarsitul unui mesaj, cand ai uitat sa spui ceva.
Pa pawinking

| Krpsuu a răspuns:

Buna happy

P.S. inseamna post scriptum. Daca scrii de exemplu ceva cuiva si uiti sa spui ceva pui acest P.S. si spui ideea.De obicei acest P.S. se pune la final.happy

Sper ca te-am ajutat. happy

| TeUrSsCsYtEiUbEsC a răspuns:

Post scriptum fundooiii

| lynes a răspuns:

P.S=PE SCURT,se pune de obicei dupa fragmente lungi,adica dupa o explicatie(o scrisoare, un e-mail) si acolo este un fel de rezumat a ceea ce a fost scris, si se punela sfarsit.
te-am pupacit:*

| Nuvazicnumele a răspuns:

,,P.S''=cand cineva ti-a scris ceva...si mai vrea sa adauge ceva spune P.S...hai sa-ti dau ex
Iti doresc tot ce e mai bun pe lume te iubesc...P.S. esti preferata mea matusa.

| ReLoadeD_5364 a răspuns:

P.S. = post script. se pune la sfarsitul une`i scrisori. adica ai uitat ceva. sau vrei sa mai mentionezi ceva. scrii acolo. exemplu:
P.S. Draga bunica pentrecerea este la ora 16:00.
funda?puppy dog eyes

| TheSadLover a răspuns:

Sallut! P.S inseamna pe scurt ei scriu sti tu pe scurt happy

| N3ko a răspuns:

Ps -post scriptum dupa ce scrii ceva poti spune ps si sa spui in continuare ce ai de zis

| dFsOunD_9714 a răspuns:

De exemplu cand ai uitat sa zici ceva pui P.S.Si scrii ce ai uitat
P.S = Post Scriptum