| deliutza_7233 a întrebat:

as avea o intrebare... cum imi pot convinge parintii sa-mi cumpere un catel? deci deja nu mai pot. umblu prin casa vorbind ca un radio pe care nu il mai poti opri despre shih-tzu. shih-tzu in sus shih-tzu in jos. dar tata nu vrea pur si simplu. el zice ca acest caine va lasa par pe covor si el nu are chef de strans par de pe jos dar eu am citit ca nu lasa par. pe mama pot spune ca am cam convins-o dar nu in totalitate. ei ii plac cateii dar nu stiu ce sa mai fac. m-am gandit sa strang bani si la vara sa imi cumpar unul dar fara sa stie nimeni si sa-l aduc in casa? credeti ca e o idee buna? plzzz help:*:*:*

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La mine e la fel imi doresc enorm un catel dar parintii nu vor sa-mi cumpere unu. Dar in nici un caz sa iti cumperi unul fara sa stie paraintii mai mult sa-l aduci in casa. Am facut eu asa odata cu un caine bishon, iar parintii mei m-au certat si l-au dus inapoi. Cea mai buna solutie e sa vorbesti cu ei sa faceti rost de un caine pentru o proba si sa le zici ca vei strange tu parul dupa el. Sfatul meu: Ia-ti un pui de catel.
Eu am facut asa si acum am cel mai adorbil catel numit Flashi!

3 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Ca iti doresti un catel, este normal insa acesta necesita o ingrijire permanenta si indiferent daca ai sau nu chef sa iesi din casa, el are orele lui, uneori matinale de a fi scos afara, pentru necesitatile firesti si acest lucru se intampla de cel putin 3 ori pe zi, plus ca trebuie sa-l si plimbi pentru a se dezvolta frumos.
Intr-adevar lasa si par atunci cand naparleste si este necesar sa perii covorul dupa ce l-ai aspirat pentru ca, nu se ia doar cu aspiratorul.
Pana i-l dresezi, mai ales daca cumperi un puiut, acesta roade cam tot ce-i iese in cale si urineaza, de asemenea peste tot, pentru a-si marca locul.
Este complicat ca sa-l tii in casa, daca stai la curte atunci este altceva, insa in apartament nici nu este prea igienic. Nu mai spun ca el lasa prin casa si un miros, mai ales atunci cand i se uda parul si trebuie sa fie uscat, eu cel putin acel miros nu-l suport.
Noi am avut un caine, dar l-am tinut intr-o curte afara, langa bloc si acolo ii era foarte bine, era un ciobanesc carpatin, foarte mare si frumos, pe care l-a iubit toata familia, dar mai ales copii mei. A trait 16 ani si a fost o tragedie atunci cand a murit, cu totii am suferit.
Ti-am spus aceste lucruri pentru ca si noi, cand era mai micut, i-l mai aduceam in casa, la dorinta fiului meu, doar pentru cateva ore, si-ti spun aceste lucruri din experienta proprie.
Revenind la intrabarea ta, nu este cazul sa cumperi cainele si sa-l aduci, ca pe o surprinza in casa pentru ca, acest lucru va crea neintelegeri si este posibil ca, parintii sa te oblige sa-l dai undeva, asa ca nu este cazul.
Trebuie sa te gandesti ca toate obligatiile legate de acest sufletel, iti revin tie si nu poti sa-l pui intr-un cos, ca pe o jucarie si sa nu mai stii de el atunci cand te-ai plictisit.
Incearca sa vezi daca-i poti lamuri si in caz contrar renunta la idee.
Daca vrei ceva mai putin poluant, poti sa-i rogi sa-ti ia un acvariu, cu pestisori ornamentali, care sunt mai putin pretentiosi, insa curatirea acvariului si alimentarea pestisorilor sa cada tot in sarcina ta.
Un acvariu este spectaculos in casa si te relaxeaza, atunci cand stai sa privesti miscarea pestisorilor in apa. Am avut un acvariu mare de 100 de litri, ani in sir si stiu ca este bun si pentru sufletul tau.
Un an nou fericit si multa sanatate.

| Orlando72 a răspuns:

Pai eu spun ca 50% sa cumperi si 50% sa nu cumperi. 50% sa cumperi ca poate ai noroc si poate ca la-i cumparat si nu il arunca sau mai stiu eu ce. Iar 50% nu pentru ca poate il da la cineva sau il arunca la tomberon sau pe strada si tie nu tiar fii mila sa vezi un catelus aruncat pe strada sau in gunoi pe de geaba sau si mai rau sa iti para dupa bani.

| Alecssandra_8257 a răspuns:

Depinde de locuinta in care locuiesti. daca locuiesti la bloc nai sane. pentru ca parinti tai vor supne ca fac galagie. cas`i fac nevoile prin casa etc. Dar dac stai la casa trebuie sa le dovedesti ca meriti sa ai un caine si ca l`ai ingriji mereu ia`i da sa manace, la`i spala ai. la`i scote la plimbare... si multe altele. sper ca ti-am fost de folos!