| Deidara554 a întrebat:

as avea si eu nevoie de cateva sfaturi.Ma tot gandesc ce o sa fac in continuare cu viata mea, eu acum trec clasa a8-a si ar trebui sa ma gandesc deja la un liceu.Mie imi plac foarte mult animalele, am o sensibilitate pentru ele si m-am gandit sa imi dedic restul vietii lor, sa ma fac medic veterinar.Stiu ca este foarte mult de invatat la medicina dar chiar mi-ar placea.Insa cand i-am spus mamei mele a inceput sa rada si sa ma descurajeze spunandu-mi ca nu am sanse nici macar sa termin liceul de stiinte ale naturii, mai ales sa fac facultatea de medicina.Acum chiar nu stiu ce sa mai fac, pe de o parte as vrea sa ii demonstrez ca pot sa fac ce mi-am propus si sa intru la o facultate cu bursa dar pe de alta parte simt ca nu mai am deloc incredere in mine dupa tot ce mi-a spus.Voi ce ati face?

6 răspunsuri:
| Fiction a răspuns:

Eu i-as demostra ca pot, ca vreau cu adevarat sa fac facultatea de medicina. Urat din partea mamei tale sa te descurajeze, ar trebui sa te sustina.Tu urmeaza-ti visul, daca asta e visul tau.Nu mama ta face liceul, si nu ea va da la facultate, ci tu.Tu iti decizi viitorul, tu vei trai de pe urma meseriei alese.

| FlyingFox a răspuns:

Mama ta ar trebui sa te sustina pentru ca nu sunt multi care stiu de la varsta asta ce le-ar placea sa faca, cu atat mai mult sa fie pasionati pe domeniul medicinei. Lumea are nevoie de oameni buni, care sa faca cu pasiune meseria lor, mai ales cand implica ingrijirea oamenilor sau a animalelor. Si da, facultatea e grea si nici profilul de liceu nu e cel mai usor dar cu multa munca, ambitie si perseverenta orice se poate. Daca tu asta iti doresti, nimeni si nimic nu ar trebui sa te impiedice sau sa-ti distruga incredera in propriile forte. Bafta!winking

| DaimlerAG a răspuns:

Ai incredere in tine. Daca tu stii ca poti sa o faci, fa-o! Incercarea moarte n-are. Daca te lasi descurajat tot timpul nu o sa reusesti nimic in viata.

| Cristinutzaa2806 a răspuns:

Daca iti plac animalele si te descurci la chimie si biologie, e perfect.In primul rand iti trebuie vointa, ambitie si dedicatie, trebuie sa-ti placa ceea ce faci.Si in privinta mamei tale nu-ti fa probleme,toti parintii sunt asa, ne considera inca copii indiferent de varsta, discuta cu mama ta si spune-i ca ti-ar pacea si ganditi-va la avantajele si dezavantajele unui liceu, facultate, servici in domeniul acesta.
P.S. eu sunt a 11 si mamei mele nu-i place profilul pe care am mers(uman), dar eu ma descurc de minune si fac ceea ce-mi place asta conteaza

| CrissuStef1998 a răspuns:

Eu in locul tau mi-as concentra toata ambitia si i-as arata ca pot sa fac si sa ma dedic in totalitate telului pe care mi l-am propus

| MIKIdutza8 a răspuns:

Buna,si eu sunt pe stiinte,iar visul meu este devin pediatru,dar mai intai sa termin liceul si facultatea, iar mama imi zice ca nu am sa rezist si e mai bine sa fac postliceala, dar daca eu simt si sunt sigura ca pot atunci am sa o fac, de aceea te sfatuiesc sa faci ce simti ca e mai bine si sa ii demonstrezi mamei tale ca esti destul de matura sa stii ce iti doresti cu adevarat, si cu destula vointa sa ajungi ce iti dorestihappy. Succes!:*