| elenaelly1234 a întrebat:

as vrea sa ma apuc de dieta dukan dar nu prea stiu cum sa fac! adica mai pe inteles la fiecare etapa.dau funda:!

5 răspunsuri:
| HighByTheBeach a răspuns:

Salut!
Iata cateva informatii despre ce cauti tu:
http://dietadukan.ro/
Pa! Sper ca te-am ajutat!

| DaRaspund a răspuns:

In prima etapa(5 zile ) mananci doar proteine adica: lapte 0, 0% grasime, iaurt la fel,, ou, fasole verde, carne slaba. In a 2-a etapa care tine cam o luna in care ai voie sa mananci proteine ca in prima faza+ legume exceptand cartoful, mazarea, porumbul., fasolea, orezul. Dar 2 zile sau 3pe saptamana (in functie de cat vrei sa slabesti )mananci doar proteine ca in prima faza.A 3-a etapa dureaza cate 10 zile pentru fiecare kg pierdut in primele doua faze(daca ai pierdut 5 kg dureaza 50 de zile). Aici ai voie sa mananci 3 felie de paine integrala pe zi,o portie de fructe pe zi exceptand: banana,strugurii,ciresele, nucile, alunele, arahide, fistic.Ai voie unt degresat, mezeluri slabe. Paste, mamaliga, orez cartof ai voie in prima jumatate a Etapei 3 cate o portie pe saptamana, iar in a 2-a jumatate 2 portii pe saptamana.INtroduceti carnea de miel, porc, sunca.
Tot in aceasta etapa aveti voie in prima jumatate a etapei sa mancati o portie din absolut orice va doriti pe saptamana, in a doua jumatate aveti voie la doua portii din ce va doriti pe saptamana cu conditia sa nu fie una dupa alta (adica marti seara si miercuri dimineata, sau luni dimineata si luni la amiaz). Orice va doriti insemnand absolut orice dar sa nu depasiti o portie.DEasemenea loia o sa mancati doar proteine ca in prima faza.
In ultima faza cea de stabilizare trebuie sa mancati joia doar proteine, faceti miscare, nu mancati gras.
In toate etapele trebuie sa faceti 25 min de miscare pe zi, 2 linguri de tarate de ovaz dimineata, in ultima etapa 3.
Aici gasiti pe larg, gasiti si retete:
http://dietadukan.ro/regimul. daca o incepeti trebuie sa va conformaticam toata viata ca sa nu puneti inapoi. Asta stiu eu! Succes!

| Schweitzer a răspuns:

Uite aici un articol despre asta: http://divalife.ro/......tei-dukan/

| SirGeo a răspuns:

Http://www.google.ro/......Http?/ uite aici toate etapele. funda plz