| dege a întrebat:

As vrea sa va intreb ce sa fac? Am 14 ani si sunt in clasa a 8-a.Mereu copii si-au batut joc de mine si imi spuneau ca sunt urata, ca arat ca o vrajitoare, si imi venea mereu sa plang, dar ma abtineam, pentru ca nu suport sa ma vada cineva plangand.In timp am inceput sa-mi pierd toata increderea in mine, si am devenit o persoana retrasa si timida. Imi este foarte greu sa vorbesc cu oamenii, mereu am emotii si mi-e frica ca o sa spun o prostie si o sa rada de mine.Si acum, cand isi bat joc de mine, incerc sa le raspund si eu rautacios cum fac si ei, dar dupa aceea ma simt foarte rau si ma gandesc ca sunt o persoana groaznica.Stiu ca nu merita sa imi para rau pentru astfel de persoane, dar...asa sunt eu.
Inainte nu prea invatam bine la scoala, dar m-am pus cu burta pe carte.Desi i-au note bune, tot ma jignesc spunand ca sunt proasta, iar daca le comentez inapoi, tot eu sunt scorpia.De ce sunt copii asa? N-au altceva de facut in viata, alt scop decat sa-si bata joc de mine? Va rog ajutati-ma!

8 răspunsuri:
| AshuraElric a răspuns:

Gandeste-te ca atunci cand o persoana realizeaza ca face umbra pamantului degeaba incearca sa-i traga si pe altii dupa el. Ai impresia ca acesti colegi au vreun viitor? Si chiar daca fac ceva cu viata lor (oricat de mic ar fi acel lucru) chiar crezi ca vor fi apreciati (poate doar in turma din care provine). Sa presupunem ca acest comportament se datoreaza numai varstei fragede, sunt niste copii purtati pe palme de parintii lor, care au impresia ca tot ce zboara se mananca, si nimeni nu le cere explicatii pentru faptele lor necugetate ( gen "lasa-i ca sunt si ei copii si nu stiu ce vorbesc"). Ar fi frumos ca odata ajunsi la maturitate sa scape de gafele astea, dar de cele mai multe ori se agraveaza.
Nu vad nimic negativ in a fi opusul lor (pentru ca nu este)...dar cred ca esti mult prea toleranta, nu te indemn sa tipi la ei, sa-i bati sau sa-i insulti, dar cred ca ar trebui sa le oferi un pic din propria otrava, atunci cand tipa la tine explica-le pe un ton linistit ca sunt imaturi, caraghiosi etc. Nu-ti pierde calmul pentru ca ei asta asteapta, cu cat devi mai tensionata cu atat vor vrea mai mult. Daca-i tratezi cu indiferenta, mai mult de-atat, vorbesti cu altcineva in acel moment ar fi bine sa te prefaci ca nu sunt acolo intr-un final se vor satura. Dar daca vezi ca sunt din ce in ce mai agresivi ar fi bine sa iei masuri, vorbesti cu parinti sau diriginta...nu astepta pana in ultimul moment.

| Deeaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Stai linistita, asa am fost si eu din cls a 5 pana in a 8, dar cu timpul si eu m-am schimbat, si sa stii ca acum ca sunt rea nimeni nu mai comenteaza, pentru ca pana la urma intr-o lume de oameni rai nu trebuie sa fi tu ala cu bun simt si sa fi al dracului de bun pentru ca lumea profita de tine in fiecare minut. lumea e rea si proasta de gura, spune`le ca intai sa se uite la ei si dupa sa faca comentarii, nu se merita sa iti bati capu cu asemenea persoane, mai bine ii tratezi cu indiferenta pentru ca doare mai tare, plus ca niste oameni care`ti spun "esti prost, esti urat, esti handicapat" de fapt se caracterizeaza pe ei insisiwinking deci nu iti mai bate capu cu asemenea pers.

| Vladuthz a răspuns:

Buna. Treaba sta in felul urmator, tu esti o persoana normala, si in trecut ai fost inhibibata extrem de mult de colegii tai, aceasta inhibare rezultand in faptul ca ti-ai pierdut increderea in tine, deoarece ti-a pasat prea mult de ceea ce ei au zis, i-ai crezut, iar acum iti pasa atat de mult de parerea lor incat iti este frica sa faci ceva deoarece crezi ca nu va fi pe placul lor si te vor ataca. Ceea ce tu trebuie sa stii este ca oamenii in general, mai ales copii la varsta ta, sunt foarte,, standard" in modul lor de gandire. Adica, adica ei se iau de cineva pentru orice motiv: pentru cum arata, pentru cum vorbeste, pentru cum mananca si asta doar pentru a-si bate joc de el. Asta in psihiatrie se cheama,, lipsa de control de personalitate", adica mai pe scurt, cand vezi pe cineva ca e imbracat sau arata diferit, prima ta reactie ar fi sa incepi sa-l insulti, sa-ti bati joc de el, si sa-l faci sa se simta prost doar pentru ca el nu e in conformitate cu standardele tale. Iar in momentul in care dai drumu la pasarica si nu iti iei control si te abtii, inseamna ca ai o iesire de personalitate. Persoanele mature nu au asa ceva, deoarece au depasit stadiul acela, insa multi un gandesc asa de departe si dau drumu la porumbei cum ii prinde gura (asa este lumea, n-ai ce sa-i faci, lumea a fost, este, si va fi incuiata). Faptul ca tu vrei sa le raspunzi inapoi dovedeste ceea ce ti-am zis eu, si anume ca te lasi afecata de ceea ce ei zic (iar ceea ce ei zic sunt niste aiureli date de iesirile lor de imaturi) si vrei neaparat sa arati ca esti tu mai breaza (ceva gen daca vine un primitiv la tine si incepe sa tipe la tine incepi sa tipi si tu inapoi ca maimuta la ellaughing ). Faptul ca tu te simti rau dupa, inseamna ca tu realizezi ca te-ai cam coborat la mintea lor si de asta iti pare rau. Faptul ca tu realizezi chestia asta este minunat, dar tu trebuie sa si intelegi ca ei sunt persoane imature, iar daca tu chiar te lasi afectata de ceea ce ei zic, atunci chiar esti bleaga. Continua sa inveti, pentru ca vei ajunge departe asa, indiferent de ce zic acele,, maimute" care vor ajunge sa n-aiba nimic in cap, iar in cele din urma lumea te va aprecia chiar daca nu o va arata. Fii sigura pe tine deoarece esti total deasupra lor prin faptul ca esti mai matura si ai realizat anumite lucruri spre deosebire de ei, care s-ar putea sa nu realizeze lucrurile astea niciodata. Numai bine!

| Vladuthz a răspuns:

Inca un lucru, referitor la faptul ca ei te fac proasta ca tu inveti bine. Tine minte un lucru: cel ce nu intelege si nu e in stare sa atinga un anumit nivel, va incerca tot timpul sa-i traga pe cei din jur la nivelul lui.

| SergiuBoss11 a răspuns:

rolling on the floormi-a placut raspunsul lui theonablood
"pastreaza-ti caracterul"pentru ca si el face misto de altii, si ii injura si ii bate si ar fi foarte crud daca nu ar mai avea de cine sa faca misto!
Parerea mea este sa ramai la fel ca si pana acum si sa numai pui la suflet mistoul copiilor...pana la urma o sa regrete ceea ce fac!

| YunoGasaiEceaMaiTARE a răspuns:

Pai de fapt aia sunt urati si vrajitoare batrane. Spunele replici ca sa ramana fara cuvinte gen:
-Mama fata voastra arata asa de urata.De zici ca va calcat caruta trasa de 10 cai
-Ba de va zic un banc va prapaditi de ras:deci e vorba despre o smechera care le explica unor prosti despre un banc
-Spune tot ce stii oricum nu-ti va lua mai mult de 5 sec
-Aveti o voce frumoasa.Dc o risipiti vorbind?
Bafta.

| YunoGasaiEceaMaiTARE a răspuns:

Si nu-ti mai fie frica ei fac misto de tine pentru ca nu prea vorbesti si sunt prosti care n-au ce face in viata lor care sigur va fi scurta de mai injura si un reslar.Sau fa-ti yubit un boxer si dul sa le traga una aleia sa daca dreacu.

| TheonaBlood a răspuns:

Hey! As vrea sa incep prin a-ti spune ca esti un om unic in lume, pastreaza-ti caracterul!
Copiii se poarta asa din plictiseala... Si eu rad de altii, si ii injur si ii bat.