| byancacool a întrebat:

Buna TPU as vrea si eu sa stiu ce as putea sa fac sa nu mi se mai rupa unghiile.Eu am unghiile frumoase si nu mi le pot lasa sa creasca ca imediat mi se rup si nu stiu ce sa mai fac sa le am frumoase si tari.
Dau fundita la cel mai folositor raspuns!kiss
Va pup si multumesc anticipatbig grin

Răspuns Câştigător
| IDA08 a răspuns:

Stiu cum e. Depinde si ce anume faci cu unghiile... Daca ti le rozi, speli vase sau rufe, saaau scrijelesti peretii laughing n-ai nici o sansa sa le ai intregi. Dar presupunand ca nu faci nimic din toate astea [sau nu prea des], incearca sa le tai, dar nu de tot. Si da'le cu oja, nu neaparat colorata, pentru ca le mai intareste pe moment. Daca ti se si exfoliaza, mai taie putin din ele si tinele in fiecare seara, cateva zile la rand vreo 15 minute inmuiate in ulei de masline incalzit. La mine a functionat. [cand faci asta ai grija sa fie curate, fara oja pe ele, ca sa patrunda uleiul de masline.] Apoi o sa fie mai netede, lucioase si mai sanatoase. Aaa...si daca vrei sa fie mai albe, am auzit ca ar fi bine sa le tii cateva minute in zeama de lamaie. happy

3 răspunsuri:
| IDA08 a răspuns:

Hei! Multumesc pentru. funda. big grin Pai eu am luat in calcul cateva posibilitati. Nici eu nu-mi rod unghiile [asta mi-ar mai trebui] nu spal vase prea des iar rufe, la fel: deloc. E bine ca-ti dai cu lac. Faza e ca eu am unghiile tari si foarte subtiri. Si de'asta in general se exfoliaza si apoi se rup. Nu prea pot sa le las mari, asa ca le tin...medii. Oricum eu am fost chiar multumita de uleiul de masline. happy Am eu o prietena maniaca, cu unghiile mari si cand i se rupea cate una [de tot, aproape] baga superglue sub acea unghie, ca sa nu trebuiasca sa si le taie pe toate. rolling on the floor Asta chiar nu e un sfat! Oricum...bafta!

| Kiddo_5455 a răspuns:

Foloseste ceai Belin Beli Vita oentru Ceai si unghii.Se gaseste destul de greu dar este foarte bun.Iti intareste firu de par si unghiile.Nu ti se mai rup unghiile.Paru iti creste repejor.
Multa Bafta!happy

| byancacool explică:

Buna IDA08, imi place sfatul tau, dare o chestie ca eu nu le rod ca nu imi place, si nu spal vase sau rufe des iar rufe deloc. Dar cand vrea sa mai ma aranjez(la par ma refer)se rup sau pur si simplu cand fac ceva.Si eu mi le dau in permanenta cu lac incolor.Nu imi place sa ma dau cu oja.