| dragon3 a întrebat:

Astazi am aflat rezultatele la simularea de bacalaureat 2018 si consider ca am fost nedreptatit la romana deoarece:

Am aflat rezultatele mai tarziu decat restul claselor si liceelor pe motivul ca rezultatele se comunica individual de profesorul de la clasa, iar profesoara noasta nu prea vine la ore.

La subiectul III am fost depunctat cu 15 puncte pentru ca nu am indeplinit limita de 400 de cuvinte.Eu stiam ca am scris mai mult de 400 de cuvinte, mai exact 487 (numarate cuvant cu cuvant de mine in fata profesoarei), asa ca am intrebat-o de ce m-a depunctat.Raspunsul ei a fost "Eu nu numar cuvant cu cuvant lucrariile, ochiometric mi s-a parut ca nu aveai destule cuvinte." I-am spus ca ar fi putut sa numere randuriile (48 la numar), dar ea mi-a spus: "Ai multe randuri scrise pe jumatate(3 randuri scrise pe jumatate) si pe alea nu le pun la numar".

Intrebarea me este: Ce pot eu sa fac acum? Am fost depunctat cu 15 puncte pe un motiv nefondat.Chiar asa au ajuns profesorii sa dea note pe estimari facute ochiometric?
Stiu ca nota nu mai poate fi schimbata, dar nu doresc ca pe viitor sa se mai intample asa ceva.
Daca vorbesc cu Diriginta se poate face ceva? Poate o mustrare sau macar un avertisment scris perntru profesoara de romana.

Va mtumesc!

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Deci tu ai vrea ca o profesoara sa foe mustrata pentru ca nu a stat sa numerel cuvintele la cele cateva zeci/ sute de lucrari pe care le-a corectat? Cam penibil nu?

| MihaiNicu23 a răspuns:

Ce atata zarva pentru nota din simulare ca daca tu nu vrei nu poate sa ti-o treaca in catalog, asa ca stai linistita si invata pentru bac.