| tpubv94 a întrebat:

La bacalaureat la Lb Romana. Am inteles ca la subiectul III iti da punctajul pe redactare 14 puncte doar daca scrii minim 2 pagini (300 cuvinte).
Doresc sa-mi raspunda cineva care a fost in situatia mea sau are idee.
Am scris 2 pagini dar scrisul era destul de mare si am lasat destul de mult spatiu intre randuri. Sa fac o comparatie, la subiectul II am scris aproape 300 de cuvinte intr-o pagina si jumatate. La partea a III-a am scris 2 pagini, deci nu am scris 600 de cuvinte.

Cei din comisia de evaluare stau sa numere cuvintele sau doar se uita daca sunt 2 pagini? Sunt curios daca primesc puntele pentru redactare.
Mentionez ca am scris 2 pagini fix, tot ce am scris a fost la subiect, doar ca unele propozitii le-am mai lungit formularea.

Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Mnk_Narcis_1993 a răspuns:

Da o sa primeste punctajul pentru redactare. Sper sa iei o nota marehappy

5 răspunsuri:
| Kerli a răspuns:

Daca te uite pe barem vei vedea ca se dau 14 puncte pentru redactare
in redactare intra :
-organizarea ideilor în scris - 3 puncte
-abilităţi de analiză şi de argumentare - 3 puncte
-utilizarea limbii literare - 2 puncte
-ortografia - 2 puncte
-punctuatia - 2 puncte
-aşezarea corectă a textului în pagină, lizibilitatea - 1 punct
-încadrarea în limitele de spaţiu indicate - 1 punct

| tpubv94 explică (pentru Kerli):

Tot la barem scrie dedesubt: "în vederea acordarii punctajului pentru redactare, eseul trebuie sa contina minimum 600 de cuvinte (2 pagini) si sa dezvolte subiectul propus"

Si asta pentru ca daca scrii o singura fraza in tot eseul e ciudat sa-ti dea 2 puncte pentru utlizarea limbii liderare, 2 pentru ortografie, 2 pentru punctuatie si 1 pentru lizibilitate. Trebuiesc minim 2 pagini (600 cuvinte). Eu am 2 pagini si un sfert, dar nu am 600 de cuvinte.

| wolder a răspuns:

Daca ai lasat prea mult spatiu intre cuvinte dar ai 2 pagini, iti numara cuvintele trebuie sa fie intre 300 si 600

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă nu ai cât este cerut, nu îţi dă punctajul maxim pentru redactare.

| tpubv94 explică:

Am primit punctajul pentru redactare am luat 8.60. Va multumesc pentru raspunsuri.