| anonim_4396 a întrebat:

Astăzi vin cu o întrebare jenanta probabil si va rog fara comentarii aiurea, dar degeaba ca tot se gaseste un mascarici.
In orice caz...sa va povestesc : cand eram mica 6-10 ani nu aveam nicio problema cu timiditatea eram foartea vorbareata, insa de cand intrasem in gimnaziu imediat am devenit foarte timida.
Acum sunt clasa a 8-a si ma simt nasol ..nu am mai niciun prieten si nu stiu cum sa ma bag si eu in dicutii sa fiu mai vorbareata. ..nu glumesc nu vorbesc mai cu nimeni. sad
Cum as putea sa fiu mai activa.Mentionez ca am descoperit (asa cred) ca fobia mea este: sa nu ma fac de ras; de aceea nu prea vorbesc mi-e frica sa nu spun vreo prostie si dupa sa rada toti de mine si dupa aia nici nu mai pot sa dorm ma simt FOARTE rusinata.Un al doilea motiv pentru care nu prea vorbesc este ca toate colegele mele discuta numai despre baieti si toate cele, mai pe scurt sunt in "calduri".
Stiu ca suna ciudat si multi veti rade la ce am scris aici, dar eu sunt cat se poate de serioasa, caut ajutor de la voi.
Va rog dati-mi niste sfaturi ceva sad devin mai tacuta pe zi ce trece si imi vine sa ma dau cu capul de pereti.

Funda sad

Răspuns Câştigător
| TheCritic a răspuns:

Hey kid :3! Nu iti face griji in aceasta privinta, tu crezi ca te faci de ras pentru ca vorbesti in fata oamenilor? Nu. Prostii sunt cei care rad, deoarece fiecare om e diferit in felul lui si fiecare are o opinie diferita referitoare la un anumit subiect. O persoana inteligenta, o persoana de succes, asculta si aproba sau dezaproba ceea ce are cel de langa el de spus prin argumente solide, nu prin rasete si chicoteli ce nu-si au rostul. Gandeste-te ca nu ai nimic de pierdut daca spui ceea ce gandesti. Pana la urma, zi-mi si mie, ce pierzi?! Si mai e un lucru, tu nu trebuie sa fii ca restul turmei, tu trebuie sa fii tu, sa iti mentii un anumit statut, nu sa te iei dupa țațele din clasa care se gandesc in clasa a VIII-a la cai verzi pe pereti. Incearca sa fii inconjurata de oameni pe care ii meriti si care te merita, cu care imparti hobby-uri si pasiuni comune, care iti vor binele pana la capat, nu raul. Fii pozitiva, cauta sa te remarci prin lucruri folositoare si pozitive, gandeste-te ca intotdeauna ai de castigat, fie din greseli sau din reusite, nu lua esecul ca pe un lucru negativ. Numai bine!

| anonim_4396 explică (pentru TheCritic):

Stiu dar neavand nimic in comun cu ele(ele gandinduse numai la "prostii")si neavand niciun subiect...ce sa fac? In clasa mea cred ca daca nu iti faci un iubit sau daca nu ai nu stiu ce corp sau altele, esti ignoarata..ca vad ca asa merg lucrurile..si acum sa fac? sa devin o... ca sa le atrag atentia..mai bine forver alone..cred ca e in zadar.

| TheCritic a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai ai un semestru si scapi de ele. Cauta-ti un colectiv inteligent, cum am mai spus, cu teme comune. Incearca sa te detasezi de ceea ce tie iti face rau. Daca vrei sa fii una de-a lor atunci go girl! du-te si poarta discutii prostesti care nici nu si-ar avea locul la varsta voastra, dar daca vrei sa te ridici peste ele, fii inteligenta si deschide tu subiecte interesante, atrage-le atentia si lor, si atrage-le atentia si baietilor, dar, cu teme folositoare, inteligente. Nu irosi timpul facand lucruri care nu iti plac!

| anonim_4396 explică (pentru TheCritic):

Mersi de sfaturi, inseamna foarte mult pentru mine.Multumesc

9 răspunsuri:
| BaiatulAnonim a răspuns:

Sa o luam de la bazele problemelor tale: timiditatea. Timiditatea e caracterizata printr-o frica absurda ca s-ar putea intampla ceva rusinos in urma actiunilor tale. De ce sa-ti fie frica? Ce se poate intampla asa de rau incat sa-ti fie frica? Dupa cum am mai spus si altora care au problema ta, traieste clipa, prezentul, nu mai sta cu gandul la consecinte. Daca tu iti imaginezi ca totul va fi bine si ok atunci asa va fi, pentru ca tu influentezi viitorul prin actiunile tale. Normal ca atunci cand esti cuprinsa de timiditate nu mai gandesti limpede si totul poate lua o intorsura urata. Nu te mai gandi ce AR PUTEA spune lumea despre tine si foloseste intamplarile rusinoase in avantajul tau, razi cu lumea, arata-le ca nu iti pasa ca ai gresit. Pana la urma toti gresim, nu? Sper ca te-am putut ajuta sa treci peste acest mic obstacol in calea fericirii tale happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc tuturor de raspunsuri, inseamna mult pentru mine big grin

| lunathemoon a răspuns:

Si eu sunt incredibil de tiida la ore, dar in pauze stau cu colegii si povestim de scoala(daca nu ai altceva de zis), lucruri comune, ...lucruri favorite, etc..incet,incet te vei imprieteni big grin

| anonim_4396 explică (pentru lunathemoon):

In cazul asta ("sa vorbim despre scoala") nu cu cine sa vorbesc. numai de scoala ii doare pe ei..cred ca am ramas singura fata din clasa care mai e cat de cat serioasa.

| AleAlyAle a răspuns:

Pai, uite ca aici ai fost destul de vorbareata. Ideea mea: poti discuta despre asta cu familia ta, sau incepi incet, incet sa te bagi in seama, cu cea mai buna prietena. Asta e doar ideea mea, nu ma judecati. Asta as face eu.

| anonim_4396 explică (pentru AleAlyAle):

Pe internet oricine e vorbaret, aici iti exprimi mai bine sentimentele.