| Maryna78 a întrebat:

Care e diferenta dintre pronume posesiv si adjectiv pronominal posesiv? Cum le deosebesc mai usor?

Răspuns Câştigător
| CookieVonR a răspuns:

Pronumele posesiv inlocuieste un substantiv : Ai mei au plecat. Adjectivul pronominal posesiv determina un substantiv : Parintii mei au plecat.

3 răspunsuri:
| Hhusjsjks a răspuns:

Poronumele posesiv sta pe langa un verb(exemplu :telefonul este al meu.), iar adj pron posesiv sta pe langa un substantiv (exemplu :casa mea este frumoasa)... funda?

| Valentinos_Yanis_1989 a răspuns:

Salut.Care-i diferenta intre un adjectiv pronminal si adtribut pronominal?