| DenyPink a întrebat:

Cum se analizeaza un pronume posesiv? Dar un adjectiv pronominal posesiv?

Răspuns Câştigător
| Dairou a răspuns:

Pronumele posesiv |
_________________| Partea de vorbire flexibila care tine locul unui substantiv, aratand posesia.
Exemplu: singular: Al meu, al tau, al ei/lui.
plural: Al nostru, al vostru, al lor.
Exemplu propozitie + analizare gramaticala.
Cainele acesta este AL MEU.
Al meu: Atribut pronominal in genitiv, exprimat prin pronume posesiv, persoana 1, numarul singular.
1. Forma adjectivului posesiv este aceeaşi cu cea a pronumelui posesiv fără a fi însoţit de articolul
posesiv genitival (numai dacă substantivul determinat este articulat hotărât)
2. Adjectivul posesiv stă de obicei imediat după substantivul cu care se acordă în gen număr şi caz.
3. Funcţia adjectivului posesiv este întotdeauna aceea de Atribut adjectival posesiv.

Funda?