| shippuden a întrebat:

care windows ar fi mai bun pentru pc meu:windows 7 sau xp?, care e mai rapid, de exemplu la rularea jocurilor? etc
Mentionez ca am procesor AMD AThlon(tm)64x2 Dual Core de 2, 01Ghz, Core procesor 3800+, rami 2gb, placa video nVIDIA gefforce 210 de 1gb
Deci ce windows s-ar potrivi mai bine pentru pc-ul meu: 7 sau xp? funda pentru cel mai bun raspuns

Răspuns Câştigător
| liviu890 a răspuns:

Mda... sa stii ca daca instalezi windows 7 nu e neaparat nevoie sa stergi windows xp, poti sa il faci sa mearga in paralel cu XP-ul si daca nu iti place poti oricand sa il stergi

17 răspunsuri:
| liviu890 a răspuns:

Poti sa iti pui windows 7 pe 32 de biti care e cam aceeasi chestie cu XP (deoarece ai doar 2gb ram nu o sa mearga versiunea pe 64 de biti). Sfatul meu e sa ramai la windows xp

| shippuden explică (pentru liviu890):

Problema este ca nu-mi merg unele jocuri noi aparute gen assasins creed 3 care nu mai merge pe xp acum

| liviu890 a răspuns:

Nu ti-ar merge nici pe windows 7. Cauta pe google care sunt cerintele minime. O sa vezi ca ai nevoie macar de o placa video Nvidia 8600 GT de 512mb, tu ai o placa geforce 210 care este de 2 ori mai slaba decat 8600 GT

http://www.hwcompare.com/895/geforce-8600-gt-512mb-ddr2-vs-geforce-gt-210/

http://www.game-debate.com/....../index.php

| shippuden explică (pentru liviu890):

Daca zici ca placa video ii varza cum explici asta :))) http://www.youtube.com/watch?v=hDNZIo0xrto

| liviu890 a răspuns (pentru shippuden):

Ai cumva placa video Overclocata big grin? Ce sursa ai la PC, ce placa de baza ai? Daca o ai overclocata ce ventilator ai pus pe ea? Citeste acolo la descriere si ai sa vezi ca omul are un 210 OVERCLOCAT!

| shippuden explică (pentru liviu890):

Si atunci dc a pus titlu geforce 210?

| liviu890 a răspuns (pentru shippuden):

Pentru ca are placa video Geforce 210... La o placa video nu prea conteaza memoria, cel mai mult conteaza ce frecventa are procesorul

| shippuden explică (pentru liviu890):

Nici macar setarile date la very low nu merg?

| liviu890 a răspuns (pentru shippuden):

Acuma nu stiu daca chiar o sa mearga sau nu o sa mearga, tu poti sa incerci sa il joci cu detaliile very low si pe cea mai joasa rezolutie. Pirateaza windows 7 pe 32 de biti si vezi daca merge. Chiar sunt curios, sa imi zici si mie daca merge big grin

| shippuden explică (pentru liviu890):

Ok acu pe windows xp l-am instalat assasins creed 3 numa ca imi aparea eroarea asta "The procedure entry point_except, handler4_common could not be located in the dynamic link library msvcrt.dll" cred ca e de vina ca jocu nu poate rula pe xp sad

| shippuden explică (pentru liviu890):

Aha mersi de ajutorwinking

| shippuden explică (pentru liviu890):

Daca il pun in paralel cred ca o sa am un laggg... laughing

| liviu890 a răspuns (pentru shippuden):

Nu o sa ai deloc lag, o sa mearga totul absolut normal, pur si simplu cand pornesti calculatorul o sa te intrebe ce sistem de operare sa il ruleze, atata tot big grin

| shippuden explică (pentru liviu890):

Fain big grin

| shippuden explică (pentru liviu890):

Ma mi-am reinstalat windowsul...mi-am pus assasin creed 3 acum si nu-mi mai apare eroarea aia si imi merge destul de bine big grin

| liviu890 a răspuns (pentru shippuden):

Sa inteleg ca doar ai reinstalat windows XP big grin Oricum ma bucur ca iti merge big grin

| shippuden explică (pentru liviu890):

Da mi-am pus windows 7... oricum mersi happy

| liviu890 a răspuns (pentru shippuden):

Mda... sa stii ca daca instalezi windows 7 nu e neaparat nevoie sa stergi windows xp, poti sa il faci sa mearga in paralel cu XP-ul si daca nu iti place poti oricand sa il stergi