| BellyGiggling a întrebat:

Buna TPU
cine imi poate spune aria paralelogramului in functie de diagonale? cls VII
URGENNNNNTTTT
FUNDAA

Răspuns Câştigător
| Eberardo a răspuns:

System te contrazic...varianta ta e valabila in cazul patratului si rombului.
Formula pentru orice paralelogram este:diagonala1Xdiagonala2Xsinusul unghiului dintre diagonale, totul supra doi
Unghiul dintre diagonale se ia unghiul cu masura cea mai mica dintre cele 2 unghiuri(sunt 2 unghiuri, trebuie luat cel mai mic)
Sper ca ti-am fost de ajutor!

2 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Diagonala 1 ori diagonala 2 supra 2

| MissAlexys a răspuns:

A patrulaterulului se afla tragand o diagonala si apoi adunand ariile celor doua triunghiuri obtinute!