| VORTEX a întrebat:

Care este aria sectiunii diagonale a unui cub si cum se poate afla ea?

Răspuns Câştigător
| Dildau a răspuns:

Sectiunea diagonala a cubului este dreptunghiul format din 2 diagonale paralele si 2 muchii ale cubului.De aici ne dam seama ca aria sectiunii este diagonala ori muchia cubului ( latura x latura radical din 2

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspuns urgent? Dar cine esti tu sa iti raspundem noi urgent? Tu dormi la scoala? Ia mai pune-ti mintea la contributie si nu ne mai stresa! Cate aere regale aveti in voi frate!

| bebito85 a răspuns:

Diagonala bazei x latura... diagonala este latura ori radical din 2, deci ce cauti tu e : radical din 2 x l x l sau radical din 2 x l patrat