| angelica02 a întrebat:

Buna TPU cine ma ajuta dau funda:analizati sintactic si morfologic cuvintele:
Cei ce lucreaza sinceri.

1 răspuns:
| Mimcik a răspuns:

Cei ce lucreaza sunt sinceri(caci cei ce lucreaza sinceri, ce e asta?)! Subiectul se subintelege! Predicatul e sunt sinceri(nominal), ce lucreaza(complement), iar "cei" e(complement)
Morfologic:
1)ce lucreaza-verb,(ce face?), prezent, pers a 3-a sing, a lucra, predicat
2)sunt sinceri-verb, ce fac?, prezent, pers a 3-a sing, a fi sincer, predicat nominal
3)Sincer-adj,Ce fel de?,(se subintelege), pers a 3-a sing, genul masc/fem, atribut