| anonim_4396 a întrebat:

buna, am o rugaminte... cine ma poate ajuta si pe mine sa rezolv exercitiul :analizeaza morfologic si sintactic structura "nu se face"

Răspuns Câştigător
| QUM a răspuns:

Morfologic: e verb copulativ
sintactic: predicat nominal format din verbul copluativ nu se face la forma negativa si numele predicativ (ce nu se face ex:doctor nu stiu ce cuvant urmeaza ca nu ai scris) si apoi daca e mai scrii modul indicativ, timpul prezent, numarul singular, persoana a3a,conjugarea a3a

3 răspunsuri:
| IzabellaVanessa a răspuns:

Ar trebui sa zici si continuarea pentru a ne da seama daca este vb copulativ sau prediactiv. poate dupa aceea te putem ajutawinking

| AnY95 a răspuns:

Verb predicativ, mod indicativ, timp prezent, persoana a III-a, nr singular, diateza reflexiva cu pronumele reflexiv in cazul acuzativ, conjugarea a III-a, aspect negativ, functie sintactica de predicat verbal

| AnY95 a răspuns:

Poate fi si pred verbal pentru ca nu a zis continuare si nu stii ce sa zici