| Oanna96 a întrebat:

Buna TPU.Cu ce sa imi dau pe fata ca sa imi treaca petele rosii lasate de cosuri. Dau funda! Multumesc Anticipat.

4 răspunsuri:
| BlackAngel232001 a răspuns:

Stergerea cicatricilor profunde lasate de acnee este la limita dintre cosmetica si dermatologie estetica. In functie de profunzimea acestor cicatrici si de cat de afectat este tenul, doctorul iti poate recomanda microdermoabraziunea, phytopeelingul sau peelingul chimic. Toate aceste operatiuni estetice implica exfolierea profunda a tenului, pana se ajunge la un tesut intact, neafectat de urmele lasate de acnee.

De obicei, aceste interventii se fac primavara, toamna si iarna, cand intensitatea razelor UV nu este atat de mare. Foarte important dupa un astfel de tratament este protectia tenului de razele ultraviolete. Tenul supus unei astfel de interventii trebuie protejat cu creme cu ecran solar. Iti recomand o consultatie la un dermatolog specializat in probleme estetice, care iti va indica procedura adecvata pentru problemele tenului tau. Succes!

In speranta ca ti-am putut fi de folos,

| allax222 a răspuns:

Este la farmacie o crema avon si nici nu iti mai iese. fundita?

| antoantonia a răspuns:

Aur derm. gasesti la plafar