| Tasya05 a întrebat:

Dc este la moda sa fumezi? Dc daca fumezii esti considerat cool? Deci eu am 12 ani si aproape toti copii din clasa fumeaza si se drogheaza, inclusiv cel mai bun prieten al meu! sad De unde fumeaza? Cei din clasa a 8-a aduc tigarii si ierburii la scoala, si le dau celor mai mici pe GRATIS! De ce? Ca sa isi bata joc de ei! Acum, eu si inca vreo 4 colegii suntem consideratii fraierii clasei pentru ca nu fumam! Credeti ca ar trebui sa ii informez pe parintii celui mai bun prieten al meu ca, fiul lor fumeaza si se drogheaza? Sau ar trebui sa imi vad de treaba mea si sa nu spun nimic... Dar mie chiar imi pasa de el, adica il iubesc doar e cel mai bun pr al meu. Ce credeti ca ar trebui sa fac? Cum ii scot drogurile si fumatul din cap?

7 răspunsuri:
| Lost0in0your0memories a răspuns:

Daca viata prietenului tau e in pericol eu zic sa nu stai doar cu mainile in san si sa astepti sa isi revina. incearca sa vorbesti cu el, sa il faci sa inteleaga ca tu chiar tii la el si nu ai vrea sa pateasca ceva rau dar ca daca nu incearca sa isi revina vei fi nevoita sa apelezi la persoane mai mature pentru a primi ajutor. nu este la moda sa fumezi sa stii. esti considerat cool din simpla prostie ca faci ceva interzis, te razvratesti impotriva regulilor dar cand asta iti pune in pericol sanatatea nu mai este ceva cool. daca ei aleg sa faca asta lasa-i in pace. nu vei fi mai buna doar pentru ca te-ai luat dupa ei. si de ce sa o faci? dc nu poti sa fi diferit de ceilalti. toti aleg sa copieze ulul de la altul dar singura ta calitate este accea de a fi tu insuti. mergi dupa principiile tale, lasa-i pe ceilalti sa realizeze cat de prosti sunt, fiindca fi sigura ca o vor face.

| ionelis12 a răspuns:

Buna! Eu consider ca fac un lucru foarte rau cei care fumeaza sau se drogheaza.Acestea iti sleiesc puterile si te duk la capatul puterilor si intr-un moment de nebunie pot face orice lucruri care ii va afecta pe ceilalti.Eu consider ca e mai bine ca esti considerat fraierul clasei u si cu inca 3 prietenii de ai tai decat sa fumezi si sa te droghezi.Intr-un fel este bine sa nu spui mamei sau tatalui prietenului tau ca se drogheaza deoarece daca prietenul tau afla ca de la tine au aflat cei de acasa de el se vor intampla multe rele si acesta va incerca sa iti faca rau tie.Intru alt fel zic ca ar fi bine sa spui parintilor prietenului tau adevarul dar acesta sa nu afle ca de la tine stiu cei de acasa si intelegrea sa fie foarte stricta adica doar u si parintii prietenului tau sa stiti asta.Parintii acestuia sa incerce sa il faca pe acesta sa inteleaga ca drogurile si fumatul pot duce pe lumea cealalta. Sper sa iti fie de folos raspunsul meu! Funda:X?

| Lunetta a răspuns:

La 12 ani sa fumezi?
Aolo,grav.
Stii ca fumatul te afecteaza? Poti sa nu te mai dezvolti normal, poti sa nu mai cresti in fizic. Si mai tarziu va fi naspa, cand toti vor avea 1.60/70 si tu 1.40 sau cat ai.straight face
Nu fuma,nu te droga,nu face aceasta prostie ca dupa vei deveni dependent si cu greu te vei mai lasa(sau nu te vei putea lasa).
Lasa-i pe ceilalti sa zica ce vrea,tu, important e sa-ti vezi de treburile tale, de scoala ta, in niciun caz fumatul si drogatul la o varsta asa de frageda.happy
Poti sa mori din cauza drogurile.Si nu cred ca-ti doresti asa.
Pai esti imc, si nu prea are cine sa te creada ce na.clasa ta fumeaza si se drogheaza.
Dar merita sa incerci, ideal ar fi sa vorbesti cu parintii tai,serios, dar na... Ei trebuie sa aiba incredere in tine,si cere-le sfatul,ei vor stii mai bine ce sa faca in aceasta situatie, tu inca esti mic si mai ai de invatat.happy
Deci, in concluzie, spune-le parintilor tai, si cere-le sfatul in legatura cu ce-ar trebui sa faci tu si cum sa-i ajuti pe ceilalti colegi.
Bafta!

| CandyHearts a răspuns:

Sti ce...mai bine incerci sa-i explici cu frumosu daca nu intelege lasa-l inpace...nu-l da de gol la parinti(desi ar trebui)lasa-l sa invete din propriile greseli si dupa oricum o sa-ti multumeasca ca la-i avertizat macar.sau ai putea sa vorbesti cu directrorul fara sa stie nimeni si sa-i spui pe cei care vand drogurile si problema-i rezolvata.succes si stai departe de droguri, tutun si alcool

| rainboww a răspuns:

Si noi avem problema asta in clasa ...ma rog la noi fumeaza 6-7 dar noi suntem a 7 si ne-a scris diriga pe tabla mai multe intrebari despre fumat si ultima era: ce am face noi daca cel mai bun prieten al nostru ar fuma? dupa ce am zis raspunsurile diriga ne-a zis ca cel mai bine ar fi sa vorbim cu el si daca nu intelege si sa vb cu parintii lui. Chiar daca se va supara pe tine mai tarziu va intelege ca a fost spre binele lui. Asa am facut si eu cu prietena mea anul trecut si s-a suparat pe mine, ma barfea si alea alea si aum 3 zile a venit la mine, si-a cerut sccuze si a zis ca am avut dreptate. Nu trebuie sa-ti cada cerul in cap daca te certi u prietenii mai tarziu vor intelege ca TU esti prietenul adevarat.

| MimmiVonM a răspuns:

Deodata ce a inceput si o face in fiecare zii.nu prea se mai poate sa se lase.straight face

| NbhdDaughter a răspuns:

OMG! Am ramas cu gura cascata :O:O:O Spune-i ca daca mai face asa nu mai vorbesti cu el( si eu am o situatie asemanatoare) ...si logic, anunta-i parintii!