| Dani778 a întrebat:

De ce trebuie sa ai buletin la 14 ani? Si pentru ce ai nevoie buletin?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De când te-ai născut ai primit un cod CNP. Acesta îți dă identitate socială și cetățenească. Cu el te deosebești de alții. Cu buletinul te legitimezi. Legit, legal, poți să spui legal cine ești. Eu sunt acela și nimeni altul, care are acel nume, acea poză, acel CNP, acea dată de naștere, acel domiciliu.
Iar el este emis și ștampilat de poliție, care certifică în fața oricui ai nevoie, că tu ești acela. Astfel nimeni nu-i îți poate lua locul iar la fel tu nu poți lua locul altuia.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"De ce trebuie sa ai buletin la 14 ani?" - așa a decis legiuitorul și basta

| Andreeush a răspuns:

Cum de ce?
Ai nevoie de o legitimație, de ceva cu care să dovedești cine ești tu.
Dacă nu ai avea buletin nu ai putea să faci nimic, nu poți să îți deschizi un cont în bancă, nu te poți angaja legal nicăieri etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta e o intrebare pentru cei care gandesc.
Se poate si fara buletin.
Oricum statul asupreste oamenii.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Ia poveste tu cum se poate fara buletin?