| Bianca777 a întrebat:

De ceva timp ma tot gandesc la asta si am o problema. Eu sunt la liceu la profil de filologie, dar am descoperit ca in ultimul timp am fost interesata sa aflu lucruru despre medicina, boli si mi se pare foarte interesant. Credeti ca e posibil sa dau la medicina de la filologie? Stiu ca trebuie sa invat mult si simt ca locul meu nu e in domeniul limbilor straine etc. Dar problema e ca nu prea mi-a mers bine cu chimia, nici in clasa 8 si nici in a 9 a. Vreau niste sfaturi. Mersi!

2 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Sigur ca poti, dar trebuie sa te mobilizezi si sa muncesti serios ca sa recuperezi. Daca vrei, poti. Succes!

| Teo29 a răspuns:

Buna, da, sigur ca poti.

E chiar mai simplu la tine ca ai bac-ul usor. Nu te chinui sa inveti in liceu decat sa ai medii de trecere + materia la bac. Conteaza doar bac-ul si asta doar in procentaj mic la admitere.

Recomand sa te pregatesti din timp cu profesori, incepand cu vara de inaintea clasei a 12, cam de atunci se rezerva profii buni. Hotaraste-te spre o facultate si invata foarte bine, ia-ti testele de anii trecuti, mergi la simulare si vei reusi!

Iti mai recomand sa mergi spre o facultate gen : Oradea, Constanta, e mult mai usor de intrat si dupa 1 an te transferi oriunde doresti. Asa, concurand in alte parti sunt sanse mari sa pici si sa stai un an acasa din pacate.

Succes, daca te mai pot ajuta cu sfaturi lasa-mi mesaj in privat.