| InnocentSίn a întrebat:

De ceva vreme ma simt foarte singura. Nu-mi dau seama ce se intampla..Anul trecut totul era perfect. Mi-am facut o gramada de prieteni,am început sa prin curaj si sa ies in lume, am avut un an perfect...Acum toti prietenii mei m-au parasit,nu mai vor sa vorbeasca cu mine,ma ignora si chiar nu pot sa inteleg de ce! sad Nu le-am facut niciodata vreun rau,n-am facut nimic sa-i supar,pur si simplu toti s-au distantat de mine si nu vor sa mai vorbeasca cu mine,sa mai iesim afara,sa mai stam impreuna. Ma simt foarte singura,stau in casa si plang in continuu, nu mai stiu ce sa fac...Chiar ieri persoana la care tineam enorm de mult mi-a spus ca nu ma mai iubeste si asta nu a facut decat sa inrautateasca lucrurile! Parca as trai un cosmar..Nu mai stiu ce sa fac,nu am pe nimeni si simt ca nimeni nu ma iubeste,toti se departeaza cate putin de mine.
Nu m-am schimbat,sunt aceeasi,chiar nu pot sa inteleg ce se intampla...
Ajutati-ma va rog cu un sfat, ce sa fac?

6 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Esti bine/sanatoasa? cred ca asta conteaza cel mai mult.
Prietenii vin si pleaca, un prieten adevarat, ramane alaturi de tine chiar daca ar fi sa devii cel mai falit om!
Daca cei pe care i-ai avut te-au parasit, inseamna ca erau doar profitori si nu prieteni adevarati!
Ni au stiut sa te aprecieze si, probabil, nu te incadrai in standardele lor!
Calmeaza-te si imbarbateaza-te!
O sa rasara si soarele pe strada ta, capul sus!
O zi buna happy

| ToKen a răspuns:

Oamenii vin si pleaca. day dreaming
Din acest motiv, nu e ok sa ai atasamente puternice si sa depinzi dintr-un anumit punct de vedere de ei.
Chestii de genul se intampla si nu ai ce sa faci. Nu e nevoie sa te descurajezi sau mai stiu eu. Este doar o perioada peste care vei trece. Nu-i niciun capat de lume.
Pricep cum te simti, dar apar alti oameni. Si se tot rotesc cercurile de oameni. Din cercurile astea ramai cu cei care rezoneaza cu tine mai mult.
Incearca sa-ti suporti singuratatea.

E doar punctul meu de vedere.

| Kaℓi a răspuns:

Poate ca nu iti dai seama, nu sesizezi tu vreo schimbare la tine. Altfel, e cam ciudat ca brusc absolut toti sa te respinga.

| UnBroken2016 a răspuns:

Trist, foarte trist ca fericirea ta depinde de alti oameni.

| Deaad a răspuns:

Bineînteles ca toți ajungem la punctul ăsta in adolescență,când simțim că toată lumea are ceva cu noi,etc. Căcaturi de astea adolescentine.
Scopul adolescenței este să te pregătească pentru viață.
Cunoști diverși oameni,afli prima dată de scârbe,de mincinoși,de oameni falși dar și de prietenii durabile.
Cum adolescența este perioada aia de căcat unde faci numai chestii tâmpite și lipsite de sens,e normal să te afecteze chestiile astea.
Nu contest, pe oricine afectează într-o mică sau mare măsură.
Dar e foarte important să ți se rupă.
Pentru că oamenii vin și pleacă. Unele scârbe dacă nu au ce scoate după tine și nu au cum să te manipuleze, pleacă. Lasă-i să plece!
Fă-ți alți prieteni, care îi crezi la prima vedere oameni de treabă.Vei descoperi dacă într-adevăr sunt așa peste mult mult timp.
Și să nu ai încredere în nimeni, pentru că oamenii sunt foarte ai dracu.Adolescenții seamănă deja foarte bine cu adulții, anume că își fac propriile principii și își găsesc personalitatea. Ține-te departe de oamenii care nu îi crezi cu o personalitate ok.
Și ține-te departe de milogi, de cerșetori de țigări de exemplu, pentru că ăia o să fie niște milogi întreaga lor viață.

Și învață să nu-ți pese.Am spus-o de atâtea ori aici pe site și am s-o spun în continuare de câte ori am să am ocazia.Pentru că numai atunci vei putea să te detașezi de toți cretinii, să nu mai suferi ca o proastă și să fii fericită.

| SimpleIsCool a răspuns:

Salut.
Viata e frumoasa, dar mereu apar si problems, pe care trebuie sa le depasim.Acum tu esti intr-o perioada proasta dar nu e finalul.Cei care nu trebuie si nu merita sa fie langa tine nu au ce cauta acolo, chiar daca acum poate simti altceva sau iti pare rau vei vedea mai incolo ca persoanele alea nu te merita pe tine in primul rand.Intr-o zi te vei apropia de o persoana pe care o sa o iubesti foarte mult si ea la fel,si vei vedea ca totul va fi bine.
Incearca seara sa asculti muzica de relaxare pe timp de noapte te va ajuta sa dormi si plimba-te prin parc sau bea un ceai intr-o cafenea care iti place.
In viata ta vei intalni si persoane care sa te merite si care iti vor fi alaturi e vorba doar de timp, daca acum e rau maine sau peste ceva timp poate fi foarte bine, asa e viata si e normal sa se intample asa.
E greu acum dar mai incolo te vei bucura, nu va fi asa mereu crede-ma.
O sa reusesti sa depasesti aces moment, e doar un moment atat.Traiesti pe lumea asta deja, asta inseamna ca esti speciala.
Ti-a trimis si un mesaj privat.
O viata frumoasa sa ai.
Peace!