| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU! De curand, de fapt de cand am terminat de citit unul din volumele seriei Harry Potter, ma tot macina gandul sa scriu o carte, o nuvela, orice. Chiar incepusem, o carte cu un personaj principal Alfie Ambold, care avea o abilitate de a se transforma in pasari de prada, facand parte dintr-o "secta" aflata in munti,"secta" a Huordimilor, insa m-am lasat, pentru ca mi se rastalmaceau gandurile, si nu stiam ce sa mai pun pe hartie, deci nu ma puteam concentra. Acum, am zis sa ma las de genul fantasy, pentru ca m-as duce prea departe si sa incep sa scriu o carte, cel putin de cateva capitole, ideea venindu-mi cand eram la cofetarie si mancand o prajitura, mi-au venit toate ideile, despre o camera mare, o fata cu par saten, absolut toate detaliile, insa neiesind din acea camera si incercand sa memorez toate detaliile. Intrebarea mea este cum as putea incepe? Pentru ca "A fost odata ca niciodata." mi-ar strica toata cartea.

Răspuns Câştigător
| Lyiia a răspuns:

Buna Meli!
Poti sa incepi cartea in multe moduri.Insa poti inainte de a incepe sa mai arunci o privire pe cateva carti,insa numai primele enunturi. Uite cateva idei de-ale mele:
-Poti sa incepi cu un gand de al tau"Poate ca e sau nu adevarat,dar dragostea poate aprinde multe beculete si starneste niste dorinte de care nici nu aveai habar."in continuare poti spune despre fata aceea,sa o descrii si tot asa.
-Poti incepe cu adevarul, adica"O zi la cofetarie mi-a trezit toate instinctele la viata. Pofta de lectura si de scris.Ei bine, tot ceea ce gandesc este in capul meu:o portie de aventura cu esenta de basm si cateva idei care nu imi dau pace.Si asa se naste o adevarata experienta...O fata oarecare, intr-o camera banala si lipsita de stralucire, poate ascunde multe secrete."Acum continui mentionand ca asupra acelei fete este un blestem.Si asa iti vin ideile.
-'Nici marea,nici cartile si nici cei mai experimentati vrajitori nu pot descrie secretul acelei fete.Din exterior pare banala,fara pretentii si trista,insa in interiorul ei zace o furtuna continuua."
-"Intr-o zi insorita de primavara, pe cand credeam ca va fi totul normal, am ajuns sa ma insel.Mergeam pe aleea casei si am vazut un tunel care nu cred ca exista si inainte.Curiozitatea m-a impins pe la spate.Intru in el.Totul pare gri si pustiu, insa la capatul tunelului o lume noua mi se deschide in fata ochilor.La umbra unui copac,un batranel nevinovat imi sopteste din trecere"Sa nu cumva sa te apropii de acea casa!"Eu insa nu stiam despre ce era vorba,asa ca am inceput sa stau de vorba cu el.Mi-a spus totul,cum o fata pe nume Alice[poti alege ce nume vrei]a facut ceva total gresit si acum sta incuiata in camera ei, cu un pat si cateva obiecte, asteptand"cheia".Si acum poti continua tu.
Sper ca te-am ajutat.Momentan cam atatea idei am.Succes in continuare!

3 răspunsuri:
| Cookie_3999 a răspuns:

Si eu m-am apucat sa scriu o cartehee hee ma rog. Eu am inceput cam de la mijlocul actiunii, ca sa nu mai plictisesc lumea cu " A FOST ODATA " si am inceput cam asa " Auzisem un sunet in gradina, coboram incet scarile pe intuneric " ma rog, eu am folosit la persoana I toata actiunea, acum e alegerea ta cum preferi sa fie cartea.Oricum vad ca ai imaginatie! Si as zice sa continui. Pentru ca daca iti vin ideeile pe moment sa stii ca e foarte bine. Daca ai lipsa de imaginatie pentru cateva zile, nu.i nevoie sa te lasi de scris, faci o pauza si continui.pentru ca vei vedea ca vei obtine ce vrei treptat. Oricum multa bafta in continuare!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Parerea mea este ca ar trebui sa incepi cumva prezentand locul in care se afla fata si ceva detalii despre ea. Apoi, poti prezenat o aventura peripetie intamplare... ceva de genul pentru a capta atentia cititorului si dupa aia contunui cum vrei.Sau poti sa o incepi ca si cum fata acea ar povesti totul si sa spui ceva in prima fraza ca si un fel de titlu.Inca un inceput ar putea fi o conversatie sau un monolog dupa care sa incepi cu detaliile(insa vezi ca dialogul sa nu se bazeze prea mult pe detalii sa nu dea impresia ca au iesit cateva pagini inainte)gen Aventurile lui tom sawer care incepe cu matusa care il striga pe tom.In orice caz cred ca vadaznd raspunsul asta si cu o imaginatie bogata poti sa faci ceva nemaipomenitbig grin bafta si daca vrei sa o publici sa imi trimiti numele si autorulhappywinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri. Cookie,mult succes si sa ne spui si noua autorul si titlul cartii cand o sa o termini. Kitty,iti multumesc pentru sfat,o sa citesc cu siguranta,acea carte. Lyiia,iti multumesc si tie pentru ca mi-ai prezentat modurile pentru inceputul cartii, dupa ce o sa ma gandesc mai bine, o sa aleg unul dintre ele. happy