| Michaela89 a întrebat:

Buna TPU..deci am făcut cunoștință cu fostul prietenei mele si a zis ca vrea sa fim împreuna. și eu as vrea, dar e prietena mea si nu-i pot face asta. Păreri?

12 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Risti sa-ti pierzi prietena.
Indiferent daca iti va da incuviintarea ei sau nu, ar trebui sa stii ca relatiile prietenilor sunt intotdeauna "tabu", nu te amesteci, chiar daca mori de drag.
E un cod nescris al loialitatii si al onoarei.In prietenie si ca om.
Dar poate ca am eu principii prea severe... cert e ca nu mi-am pierdut vreodata nici un prieten.
Fost sau nu, intre ei s-au tesut vise, vorbe dragi, sarutari, o legatura invizibila ii va lega intotdeauna.
Respect-o.
Si pe prietena ta si pe tine.
Parerea mea.

| mona a răspuns:

Vorbeste cu prietena ta si daca nu o deranjeaza atunci nu vad care ar fi problema, te cuplezi cu el si gata[la o adica e vorba de fostul]

evenso
| evenso a răspuns:

Bine ai scris, nu-i poti face asta.
Trebuie sa iti iei gandul de la el, pentru ca si prietena ta ar putea interpreta altfel si nu cred ca ti-ai dori asta.

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Da ce trebuie sa dai socoteala prietenei tale pentru ceea ce faci tu? nu esti in stare sa decizi singura?

| Azµre a răspuns:

Vorbește cu prietena ta, dacă ea nu are nimic împotrivă bine, dacă nu caută pe altcineva...

| zurick a răspuns:

Nu inteleg de ce ai supara-o daca iesi cu el, doar ea s-a despartit de el?

| raluk27 a răspuns:

Asa si? S-au despartit. Nu cred ca ar trebui sa ii ceri voie. E pacat de el, sa-l arunci. Mai bine il recicleziwinking

| Vix999 a răspuns:

Vorbeste cu ea. Asa e corect. Daca o vezi reticenta sau trista sau ceva...mai bine las-o balta.
Oricum e un fel de regula nescrisa a prieteniei : fostul e intotdeauna off limits.
Dar tu faci ce vrei. Daca iti place chiar atat de mult de el incat sa merite sa o pierzi pe ea...fii cu el. Dar vorbeste cu ea inainte ca macar sa nu iti poata reprosa ca nu i-ai spus ce ai de gand

| BSwwatch a răspuns:

Da ..in prima faza pare ca. are un plan, sa o "raneasaca"sentimenta si odaca cu el o ve-i ranii si tu pe pietena ta, din respect pentru prieten eu nu conside ca e normal, atata timp cat acea relatie a fost bazata pe sentimente, daca este vorba de aventua e cu totul alta poveste.

| Stelutza1990 a răspuns:

Ceau.
Ai grija, ca poate intre ei sunt lucruri nerezolvate, iar fostul poate vrea doar sa te foloseasca.
Stai calma, iar la fostul ii spui asa : o sa fim impreuna daca ne cunoastem si daca o sa ne placem.
Nu fii fraiera, si nu te lasa manipulata.
Te-am tzucat si ai grija.

| Adytzzuy a răspuns:

Daca e fostul ii faci un binewinking

| Dragutza_Paloma_Bianka_1998 a răspuns:

In primul rand stiu replica dar e fostul prietenei si sa fim seriosi acum daca ar fi caz pe moarte si pe viata ea nu cred ca ar nega daca ti-e prietena dar nu easa ca sa examinam eu una sunt de parere ca daca e fostul si nu imi are nimic de aface cu el cale buna sper orasul iubiri dar intai intreab-o fara ocolite daca mai tine la el! succes!