| Ziiziii a întrebat:

Buna TPU...Deci de acum 2 ani aproape am menstruatia, dar nu imi vine regulat, adica imi vine de 2 ori pe luna sau deloc, iar cand imi vine ma tine 1 saptamana si inca cateva zile(2-3) e normal? Iar acum astept sa imi vina dar inca nu mi-a venit iar am dureri de burta si nu mai pot... Ce pot face?

Răspuns Câştigător
| xAnDrAx a răspuns:

*-Buna...uite aici cateva motive pentru care ai aceasta problema...te sfatuiesc sa mergi la doctor dar totusi arunca o privire peste aceste motive de intarziere a menstruatieihappy
Nimic nu provoaca o teama mai mare in inima oricarei femei decat o menstruatie intarziata. Exceptand, bineinteles, situatia in care incearca sa conceapa un copil. Astfel, sarcina este primul lucru la care ne gandim atunci cand menstruatia nu vine tocmai la timp. Dar oare este ea singura cauza posibila?

Iata 10 cele mai frecvente motive pentru care menstruatia ta nu a aparut la timp:

1. Stresul
Stresul poate afecta multe aspecte din viata noastra, inclusiv menstruatia. Uneori suntem atat de date peste cap incat corpul nostru scade productia de hormoni care determina ovulatia si implicit menstruatia.

Incearca sa gasesti singura sau impreuna cu doctorul tau metode prin care sa te relaxezi si sa reintri in programul normal al menstruatiilor.

2. Boli
O boala neasteptata, scurta sau chiar de lunga durata poate cauza intarzierea menstruatiei. Acest lucru se intampla, de obicei, temporar.

3. Modificari in program
Schimbarile in programul tau obisnuit iti pot zapaci ceasul organismului. Acest lucru este valabil mai ales daca schimbarile sunt majore, de exemplu incepi sa lucrezi noaptea in loc sa lucrezi ziua sau viceversa.

4. Medicamente
Poate ca iei un nou medicament si atunci menstruatia intarzie sau chiar lipseste. Vorbeste cu doctorul tau despre aceste modificari.

5. Kilogramele in plus
Avand o greutate prea mare, pot aparea schimbari in ciclurile hormonale care-ti pot chiar opri ciclul menstrual. Cele mai multe femei revin la fertilitate si o menstruatie regulata dupa ce pierd din greutate.

4 răspunsuri:
| Ziiziii explică:

Apropo am 12 ani

| Darrina a răspuns:

Corpul tau decide daca e normal ca sa se reguleze ii trebuie 2 3 ani nu neaprat 2 ani fix, daca ai dureri de burta ia o pastila gasesti la farmacie dar daca tu crezi ca e in neregula du-te la doctor. el va stii ce ai si ce ee de facut. fundabatting eyelashesbig grin

| domnulgoe a răspuns:

Trebuie sa fii tare batrana, ca sa ai probleme cu menstruatia. daca ai zis ca ti vine de 2 ani, nu cred ca ai mai mult de 16.pana cand o sa te mariti.fac pariu ca-ti trece.

| lollly a răspuns:

Nimichappy.si eu am la fel menstruatia de un an si nu imi vine regulat.un ovar ti mai dezvoltat ca celalalt si de aceea.big grin