| anonim_4396 a întrebat:

Deci..sunt cu un baiat de aproape 7 luni si tot imi bate apropouri sa facem dragoste.dar eu nu vreau i-am explicat ca sunt inca mica(am 15 ani) il iubesc foarte mult si nu vreau sa ne despartim din cauza astasad.i-am explicat si a zis ca ma intelege da sa-l inteleg si pe el ca la un moment dat nu o sa mai aiba rabdare..nuj ce sa faccrying dar nici s'o facem nu vreaustraight face... apropo el are 16 ani.ajutati-ma ce sa fac? crying Multumesc. FUNDA!

Răspuns Câştigător
| MenInShadow a răspuns:

Problema multor oameni naivi ca tine si mine, este ca ne indragostim ca prostii de persoanele nepotrivite.
Faptul ca tu nu vrei sa faci sex la varsta asta, este un semn de maturitate, si ca este mai inteligenta decat el.
Nu vreau sa stiu cat de atragator e, cat de iubitor e, atata timp cat nu te intelege, e un prost si un idiot.
Tot ce trebuie sa facem noi baietii este sa introducem ceva in voi, si sa ne simtim bine, in timp ce voi, daca nu sunteti atente, puteti face greseala vietii voastre.
Nu stau acum sa-ti explic despre faptul ca poti ramane insarcinata daca el este prea prost...
Dar sunt multe alte aspecte, de exemplu boli cu transmitere sexuala.
Ti-a adus cumva o foaie de la doctori, cu analize cum ca este 100% sanatos si apt pentru a intretine relatii sexuale?
Ma indoiesc.
Tot ce trebuie tu sa faci este sa-l refuzi, si sa-l ti la distanta privind acest aspect.
Nu spun ca trebuie neaparat sa-l parasesti, si eu sunt baiat, si am aceasta nevoie, dar asta nu inseamna ca nu ma pot abtine.
Continua sa fi impreuna cu el daca tu crezi ca-l iubesti, dar de asemenea tine-l la distanta in legatura cu sexul, cel putin pana te simti pregatita si esti si sigura ca este ok.
Adica ma refer la analie, la tot, chiar daca poate te gandesti "Asta ar fi prea mult, sa-l pun sa faca analize, am incredere", ei bine de obicei sa ai incredere nu este de ajuns.
Poti avea incredere daca doresti, dar daca are vreo boala, SINGURA care are de suferit este... ghicesti? Da, tu, pentru ca tu primesti o boala, si apoi sa vedem cine mai vrea o relatie cu tine daca el te pareseste.
Asa ca cel mai bine, zic eu, este sa astepti, pana esti pregatita si pana esti si sigura ca sunteti amandoi sanatosi, pentru ca daca tu poti astepta, si el poate, si daca nu, inseamna ca nu te iubeste cu adevarat, ca tot ce vrea este sex, si dupa mine, cel mai bine ar fi sa plangi 3-4 saptamani si sa ramai sanatoasa, si singura decat sa simti placere carnala cateva minute, poate sa tipi de placere, si apoi sa regreti toata viata.

9 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Daca nu are rabdare inseamna ca nu te iubeste, daca nu intelege desparte-te de el

| IloveME a răspuns:

Daca te iubeste te va astepta pana vei fi tu pregatita!
Nu inseamna ca nu te iubeste daca ti-a cerut sex! aveti 7 luni impreuna, timp in care s-au format multe sentimente!
Are16 ani este normal sa vrea sa-si inceapa viata sexuala, baietii sunt putin obsedati de sex mai ales la varsta adolescentei!
Nu trebuie sa faci nimic din ceea ce nu vrei! comunicarea este foarte importanta intr-o relatie iar daca intr-adevar te iubeste, chiar daca insista si spune ca ii se termina rabdarea te va astepta pana la urma!

| drogh a răspuns:

Dacă nu vrea să te înţeleagă înseamnă că nu te iubeşte şi te vrea doar pentru o aventură. Explică'i că nu ai vârsta potrivită să i te dai lui total, dacă te vrea, să aştepte. Dacă nu, desparte-te de el chiar dacă te doare. Poate atunci o să-i vină mintea la cap şi va realiza ce a pierdut.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Esti minora, stai cuminte ca altfel ai probleme. Cum adica nu mai are rabdare? Inseamna ca el nu te iubeste cu adevarat ci vrea numai sex. Spune-i ca sint profesioniste pentru asta (cred ca stie si el). Daca nu intelege, te poti desparti de el fara regrete.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bravo @MenInShadow, frumos raspuns! Meriti 3 funde pentru asta!

| Dănuuuuu a răspuns:

Ce bine îmi pare că ai postat înainte întrebarea pentru a te sfătui și cu noi!
Ieri, mă uitam la un reportaj cu niște colegi. Era vorba despre o psiholoagă care umbla peste tot în lume în școli și vorbea cu eleve de 14-15 ani despre sex. Hai să îți spun mai pe scurt ce a spus. Băieții pe la vârsta de 15-18 ani doar experimentează terenul. Vor să vadă care, cum pentru că, atunci când vor vrea să se cădătorească nu cred că vor vrea una care se *** la colț de stradă.
O fată nu poate fi obligată. Face ce face doar dacă vrea. Mai spunea că există peste 30 de boli cu transmisie sexuală, care se pot lua la vârsta de 12-15 ani. Știai? Știai că fetele la 14-15 ani doar mimează plăcerea? Ele nu știu ce simt, chiar dacă după spun „Vaii, a fost frumos ". Trebuie să ai maturitatea necesară. Eu zic să mai aștepți. E o modă să te fuți (scuză-mi expresia) doar ca să nu îl pierzi? Dacă te iubește te așteaptă.
Baftă :*!
P.S: Dacă vrei să mai discutăm îmi poți răspunde la răspuns.

| MariaEllena a răspuns:

Va multumesc din tot sufletul pentru raspunsurile si sfaturile voastre! si chiar daca multi mi-ati spus sa ma despart de el fara regrete.nu pot.pur si simplu nu pot il iubesc prea mult sad
Aaa..si am uitat sa va mai spun cv..atunci cand mi-a zis ca nu o sa mai aiba rabdare l'am intrebat ce o sa faca? si mi-a zis ca o sa'si vada de treaba lui si eu de a mea..mai simplu ca o sa se desparte de mine...sad ajutati-maa crying

| Patricia07 a răspuns (pentru MariaEllena):

Mai bine ii dai tu prima liber. Adica totusi deja parca ajungi "proasta" lui. fara suparare. Dar cum au spus ceilalti, el sta cu tine doar pentru a face dragoste..Nu mi se pare normal. si tu te lasi dupa el. Te inteleg ca nu poti si ca il iubesti dar mai bine acum de cat mai tarziu fiindca ai sa suferi mai mult. Mie mi se pare foarte nesimtit. Si din punctul meu de vede mai bine incearca sa fi hotarata si sa nu te lasi dupa el, mai mult ma refer sa nu ajungi la momentul cand el o sa te atinga si tu gata te lasi moale si nu mai reactionez nici cum si faceti dragoste. Ai mare grija cu astea. Mai bine ii spui in fata si drect "Stai cu mine pentru a face dragoste sau ca ma iubesti?" si de acolo iti dai seama singura ce se intampla. si clar nu poat fi ambele. Fi indepedenta! Succes

| Anemona19 a răspuns:

Buna! Draga Maria, eu iti spun ca inca este mult prea devreme sa faci acest pas.Toate in viata se fac pe rand si ca sa o traim nu trebuie sa le incurcam si sa ne grabim..trebuie sa traim din plin orice moment DAR fiecare la timpul lui, iar inceperea vietii sexuale la aceasta varsta nu-i gasesc locul acum.El draca te iubeste sau tine la tine...te va astepta, nu e greu se poate abtine, are doar 15-16 ani, nu inteleg graba lui?! Tu daca nu vrei stai linistita nu ai nimic de piersut cum am zis fiecare moment are timpul si locul lui iar momentul asta nu e dat sa fie acum e prea devreme! 15 ani e o varsta fragila am trecut si eu prin perioada asta, si multumesc lui D-zeu ca am reusit sa trec cu bine laughing si sa fiu mandra de mine la momentul respectiv. Dupa 18 ani te poti gandii la relatii sexuale,atunci esti majora si sa zicem poti lua hotararile cu mai multa maturitate,eu asta am facut si sincer nu-mi pare rau si nu am pierdut nimic din cea ce imi trebuia in viata,cea ce nu aveam nevoie am pierdut.
Motiv banal ca "numai ma pot abtine,etc".
Cum a zis MenInShadow sunt diverse boli, nu te expune! Daca el hotaraste ca numai poate continua asa asta e, nu pierzi nimic important! O sa mai vina multi baieti in viata ta nu se termina cu el, si trebuie sa stii sa te faci respectata si sa nu profite altii de naivitatea ta, eu iti doresc sa ai grija pe viitor si sa faci toate la timpul lor!