| educhoo123 a întrebat:

Buna` TPU!

Doresc sa realizez un desen ` pe tema "Politica, Cat de mult se fura in Romania" si nu prea am idei happy...Ma puteti ajuta? Daca aveti vreo idee sa o impartasitit cu mine ` orice idee e bine venita happy. Dau funda persoanei care vine cu cea mai buna idee!

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Ceea ce ai vrea tu cred că s-ar încadra în desenul satiric, altfel zis...caricatura.
Gîndește-te la ceva care ți se pare cam anapoda în arealul „Politică " și pune în desen.
Totul este ca să aibă și o poantă. Ca o glumă bună.
Desenul poate fi însoțit de cuvinte sau doar desenul să sugereze totul.
Ca o idee...
L a colț de stradă un „tuciuriu" ademenește lumea cu "Țigări, Țigări!
Apare un polițist...
- Cum dai pachetul?
- Pentru matale gratis, dom șăf!
Poanta constă în aceea că deși polițistul are obligația să ia atitudine și să-l amendeze sau să-l ducă la un post de poliție, el se pretează la hoția țiganului ca să ia și el un pachet mai ieftin.
De partea cealaltă, traficantul e dispus să piardă 10 lei dar să nu primească amendă, care este mult mai consistentă și, în același timp să fie lăsat în pace de polițist să-și vadă de comerțul său ilicit.
Vorba aia : „E și ei oameni!"
Sau cîțiva pe la parlament, în timpul unei ședințe...
Unul citește un ziar, altul dezleagă rebusuri, altul doarme, o cucoană se aranjează în oglindă.
De la tribună, președintele anunță: Contribuția parlamentarului la bunul mers al legilor țării.

| educhoo123 explică (pentru corolav):

Buna carolav ` cautama te rog pe id`ul acesta educhoo

| corolav a răspuns (pentru educhoo123):

Pentru ce să te caut? Eu sînt corolav ( de la corolă) și nu carolav. Ai probleme cu gramatica. Cautămă se scrie astfel: „caută-mă". Înainte de „educhoo" trebuia pusă o virgulă sau două puncte. Sănătate!