| Bknee a întrebat:

Bună TPU! Eu am sau am avut o cea mai bună prietenă de cam 6 ani. Această prietenă se supără me mine din orice și dacă nu-i convenea ceva, dădea în mine. Ea cam dă în toată lumea, și per total, e foarte ne simțită cu toată lumea. Cu câteva zile în urmă, ea s-a supărat pe mine (nu știu de ce), după s-a dus acasă, și mi-a scris să luăm o pauză de la prietenia nostră. Vreau să mai spun, că cu adulții vorbește foarte frumos. Eu m-am atașat de ea foarte tare. De când m-am "certat" cu ea, le-a spus prietenilor noștri comuni să nu mă mai bage >n seamă, să nu mai iasă cu mine afară etc. Vă rog frumos să-mi spuneți ce să fac!

6 răspunsuri:
| Felissa13Eden a răspuns:

Are un comportament de copil răsfățat. Înțeleg ca te-ai atasat de ea, dar nu e o prietena adevarata. Indeparteaza-te de ea, nu merita sa ai asemenea oameni toxici in viata ta, mai ales in adolescenta cand inca te dezvolti emotional.

| BobTheCat a răspuns:

Buna!

Din cate ai povestit, respectiva fata nu iti este prietena absolut deloc! Din comportamentul ei, reiese faptul ca vrea doar sa te raneasca si sa te manipuleze. Totodata, nu este ok ca i-a bagat pe prietenii vostri comuni in toata treaba asta. Sper din tot sufletul ca ei sunt de partea ta!

Sfatul meu este sa te distantezi de ea, oricat de greu ar parea. Am avut si eu o astfel de "prietena" in trecut, care imi ignora parerile si era extrem de geloasa (desi ea avea alte 2 sau chiar mai multe "besties"). In plus, era o influenta negativa si nu prea aveam ce sa invat de la ea, intrucat tot ce o atragea era sa puna "snap-uri" si sa faca selfie-uri destul de mature pentru varsta ei (trebuia sa ii vezi fata cand pomeneam de scoala laughing ). Cand am ajuns in punctul in care simpla ei prezenta ma facea sa ma simt groaznic, mi-am dat seama ca nu este in regula si am luat decizia sa rup incet legatura. La inceput, a incercat sa puna presiune pe mine sa ies cu ea (desi i-am spus in repetate randuri ca sunt ocupata, ceea ce era adevarat), iar odata a venit pana la mine acasa! Ideea e ca in momentul in care a vazut ca nu are ce face, a renuntat si m-a lasat in pace (mai imi scrie ocazional, cand nu are cu cine sa stea, dar in rest deloc). Sincer, de cand nu mai sunt prietena cu ea, chiar ma simt grozav.

Pe scurt, ceea ce voiam sa demonstrez este ca o vei duce mult mai bine fara acea fata in viata ta. Sunt sigura ca esti o persoana foarte de treaba si ca vei da de noi oameni cu care te vei intelege!

Mult succes! happy

| iliiiinca a răspuns:

Aia sigur nu e prietena. Tu de ce ai lasat-o sa dea in tine? Oamenii din ziua de astazi chiar nu isi cunosc drepturile? Nimeni pe acest pamant nu te poate atinge