| Andrada_Lantoș_1998 a întrebat:

Eu impreuna cu 4 colegi avem de facut un proiect. Proiectul consta in a ne alege un nume, slogan, etc. Ideea e ca ne-am ales o firma de incaltaminte. Am facut pliantele si restul, dar mai trebuie sa ducem si ceva prajitura pentru ca restul colegilor duc paine( firma lor este brutarie), suc, cascaval, salam si altele pentru ca dupa ce prezentam proiectele vom manca. Am strans banii la o fata care este din Arad ( 5 lei fiecare) si ea a putut sa scoata la imprimanta (nu are acasa, asa ca a scos de undeva din centru) doar pliantele, sigla, sloganul (am vrut sa fie color) si nu ne-au mai ramas bani pentru prajitura...Ce sa facem? Mentionez ca proiectul trebuie prezentat maine... AJUTOR

1 răspuns:
| thisismy a răspuns:

Pai in primul rand trebuia sa va ganditi dinainte ca trebuie sa va ramana banii si pentru prajituri... Dar in orice caz strangeti din nou 5 lei de caciula ca nu e mult si uite o retetasimpla si buna:
Ingrediente
250 gr faina 200 gr zahar 50 gr de cacao 1 lingura praf de copt 1/4 lingurita de sare 2 oua batute 225 ml lapte 90 ml ulei zahar vanilat
Mod de preparare
Intr-un bol se pune faina, zaharul, cacaoa, praful de copt si sarea.
Se amesteca usor.
In alt bol se pun ouale batute, laptele, uleiul si zaharul vanilat.
Se toarna incetul cu incetul amestecul lichid peste cel cu faina.
Se amesteca numai cat sa se incorporeze.
Se pun hartiile de briose in forma si se toarna compozitia.
Se da la cuptor cam 25 de minute sau pana cand iese scobitoarea curata.