| AnonimnusAno a întrebat:

Eu visez in fiecare noapte si retin visele de regula. Nu foarte des mi se intampla sa uit pana dimineata ce am visat cu o seara inainte, iar unele vise sunt ma puternice, ca sa zic asa, decat altele, adica au un impact mai mare emotional asupra mea. Tipul asta de vise de obicei le retin cu foarte multe detalii, sunt foarte realiste si imi dau senzatii puternice de tristete sau bucurie sau teama. Intelegeti voi.
Aseara am visat ca eram la liceu in ora de fizica. Dar nu eram cu colegii mei in clasa, ci cu clasa unde se afla fostul meu prieten (el statea in banca din fata mea in vis, noi in momentul actual nu mai vorbim). Dna de fizica venise cu o pasare in colivie. Era una foarte mica de iti incapea in pumn. La un moment dat scapase si foarte multi incercau sa o prinda dar nu reuseau. Cumva, am putut sa o prind, fusese foarte usor, de parca venise la mine ea singura.
In credinta populara vrabia (paserea din vis) inseamna ori moarte, dezastru, lacrimi ori gasirea unui prieten, a iubirii, binecuvantare. Cum sa o iau?
P.S. M-am trezit cu un sentiment destul de bun

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"In credinta populara vrabia (paserea din vis) inseamna ori moarte, ....Cum sa o iau?"

Nici cum. E un vis și atât. Somn ușor și vezi să visezi ceva plăcut

| Sandor12921 a răspuns:

Nu ai cum sa reti asemenea detalii dintr-un vis, este demonstrat de oamenii de stiinta ca dupa ce te trezesti uiti mai mult de 70% din ce ai visat in primele 1 minut si 15 secunde de stare mintala constienta

| AnonimnusAno explică (pentru Sandor12921):

Poate ca e demonstrat ca uiti visul de cand incepe el pana cand se termina. Niciodata nu iti poti aminti cum incepe, dar in momentul in care te trezesti in timp ce visezi, iti poti aminti o mare parte din el. Ca poti avea 3-5 vise pe noapte si iti amintesti doar unul, doua asta e alta treaba