| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU,in seara de revelion,am chemat o prietena la mine, este fata pe care am adus-o in alte întrebări,care m-a trădat in trecut și am găsit puterea sa o iert, chiar am crezut în prietenie, mereu a fost genul de persoana lingușitoare,la telefon sau prin mesaje era într-un fel,iar apoi când ne vedeam față în față era cu totul și cu totul altcineva,de fiecare dată îmi vorbea despre eșecurile ei,de ghinionul pe care îl atrăgea, alteori îmi zicea că ea e cea mai șmecheră că are nu știu câte like-uri pe Facebook și insta, pozele ei sunt editate în mare parte. Ea este mai slabă și cred că rețelele de socializare au tâmpit-o de-a binelea, când mai venea le la mine, 10000 de poze trebuia să-i fac,mă punea să-i dau haine de la mine, uneori i-am mai dat unele lucruri de-ale mele care nu-mi mai trebuiau,daca uneori nu făceam ceea ce voia mă bloca peste tot, sau daca nu eram de acord cu ea într-o anumită privința, tot îmi spunea că nu își mai suportă părinții și își va căuta să se mărite in viitor. Are 21 de ani,ca și mine,noi am fost in liceu, de-acolo ne știm,cu toate prietenele cu care a intrat în contact mi le înjură și mi le bârfea,ba râdea de ele, fetele acelea ma chemaua ele acasă iar ea râdea de cum arată casa lor,in condițiile in care ea are o casă bătrânească,nu zic cu răutate, dar nu suport ipocrizia asta și falsitatea și să revin de unde am plecat. In seara de revelion, după ce i-am făcut 1000de poze,nu i-au convenit, mi-a făcut și ea mie și mi-a zis că tu ieși mai bine ca mine,cate like-uri ai?"-si după asta nu a mai vorbit cu mine toată seara,a stat în permanență cu căștile în urechi și m-am enervat rău de tot și i-am spus că dacă ai de gând să mai stai pe telefon și de asta ai venit la mine,te duc acasă,pe urmă s-a luat la harță cu mine și i-am spus că noi două nu vom mai fi prietene niciodată (nici nu cred că am fost vreodată,nu sincer)nu vom mai vorbi,s-a ridicat într-o fugă de pe pat și m-a blocat pe loc, mi-a și arătat apoi am blocat-o la rândul meu. Iși făcea ghiozdanul sa plece,a zis că o dau afară din casă și dintr-o dată se repede la mine să mă ia la bătaie în propria casă,nu am dat curs că dacă ne băteam,in momentul acela avea dovada contra mea ca eu as fi vinovată,m-a luat de mâini, s-a repezit exact ca o pisică și am impins-o și trebuia să o las sa se ducă pe jos in satul de unde era ea, mi-a stricat și seara, a fost totul de rahat, apoi m-am urcat în mașină și am dus-o acasă, este corect cum am procedat? Ce alte variante as fi putut lua în calcul și-a dat arama pe față

4 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Ai procedat bine, nu trebuie să accepți asemenea comportament din partea cuiva.

| Mihaela2023 a răspuns:

Cum adică te blochează din orice motiv? Ea caută motive de ceartă așa aiurea? înseamnă că are ceva cu tine

| Adrianksy a răspuns:

Buna Ioana19sadsoul

Prietena ta este geloasa pe tine din anumite motive si incearca sa se razbune in felul ei, ai procedat bine fiind o persoana buna dar, este totusi prietena ta, sora ta sufleteasca, te rog sa vorbesti cu ea absolut tot adevarul pe fata si incearca sa o ajuti sa iti spune tot ce o deranjeaza si are pe inima, asa o poti ajuta si pe ea si intr-un final veti fi de nedespartit, chiar daca v-a trebui sa te lasi mai jos ca ea pentru un moment asta o va ajuta. Increderea si Adevarul!

| Dariii13 a răspuns:

Sincera sa fiu, mi se pare o persoana toxica. Elimina tipul acesta de persoane din viata ta.Intr-un fel nu e bine cum ai procedat, putea sa se duca pe jos ca doar nu o durea picioarele.Si fara suparare ca spun, dar are comportament de țăranca...