| Georgianaelena400 a întrebat:

Bună TPU, in urma unui stres foarte mare m-am ales cu gânduri negative necontrolabile (obsesive) și o stare de tristețe permanenta, o simt in fiecare zi timp de 3 luni de zile uneori plâng din cauza că am impresia că parca gândurile astea mă chinuie psihic cât și sufletește și nu știu cum să ies din starea asta și să revin la gândirea normală.O fi depresie?

2 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Nu-ți poți pune diagnosticul singur și nici noi nu suntem în măsură să ți-l punem. Mergi la un specialist, te va putea ajuta cu mult mai mult decât străinii de pe TPU

| 44mon a răspuns:

Nu știu ce e, dar îți zic din propria experiență că cu cât amâni mai mult vindecarea, cu atât te adâncești mai rău în starea asta, și implicit e mai greu de ieșit. Cred că ai nevoie de puțin timp cu tine, să îți reamintești cine ești cu adevărat, și să te axezi pe aspectele pozitive ale vieții. Recomand și să vizitezi un psihoterapeut.